E enjte, 29.07.2021, 09:41 AM (GMT+1)

Mendime

Xhemal Ahmeti: Shkencat darviniste dhe Myftnia Osmane e Shkodrës

E diele, 31.05.2020, 02:51 PM


SHKENCAT DARVINISTE DHE MYFTNIA OSMANE E SHKODRËS

Nga Xhemal Ahmeti

Nuk qëndrojnë këto burime - aspak. Mezi i paskeni gjetur dy apologjetë. Po problemi që nuk e kuptoni ju truvyshkur ështê ky: Ç'ka të bëjë Kurani juaj me pushtimet osmane dhe me historinë e asaj perandorie mbi të cilën ndërtojnë identitetin dhe kujtesën turqit e sotëm [e drejtë e tyre]? Ështê Meka qendra juaj e besimit apo Ankara? Jeni turq apo shqiptarë? Bëni politikë ditore apo merreni me besimtarë? Ç'doni me sulltanët osmanë te djeshëm e të sotëm tê na thoni? Se lufta dhe rezistenca shqiptare që para, pas Skënderbeut e deri në fund shqiptare ishte kundër islamit? Ishte krim? Pêrgjigja ështê thjeshtë kjo: ju nuk keni as atdhe e as fe: kush ua hedh ca lira ashtu bëheni. Si gjithmonë në histori. Nuk u intereson ju as e vêrteta historike, as kultura, as kombi, as gjuha, as liria. Pardje pagan dje katolik, pastaj ortodoks e sot turçelinj. Nesër po erdhi Kina taoist do bëheni. Jeni kategori që për pare jo atdhe e fé por edhe ...i shtrini rrugëve. Vasalê pa dinjitet ndaj krimeve historike. Këta jeni ju. Sulltani u dha gjithve të drejtën në besim, gjuhë ..po si jo? E ju u solli nga karpatet e Rusisë aty apo?(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora