E diele, 04.06.2023, 07:46 PM (GMT+1)

Kulturë » Keka

Gjon Keka: Ja se si flitej e shkruhej gjuha arbërore në vitin 1496

E hene, 25.05.2020, 05:39 PM


Një emër i rëndësishëm që u morë me gjuhën tonë gjatë udhëtimeve të tij në trojet iliro-arbërore,është edhe kalorësi gjerman Arnold von Harff i cili gjatë udhëtimeve të tij,duke kaluar në trojet tona nga Ulqini,Shkodër e deri në kepin e Rodonit në Durrës mblodhi disa fjalë të folura të gjuhës arbërore(shqipe), të cilat i përktheu në gjuhën gjermane sipas dialektit të Rinit,sikur që mund t’i shihni bashkëngjitur nxjerrë nga dorëshkrimet e tij me fjalët që ai kishte shkruar në gjuhën arbërore në vitin 1496.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora