E marte, 15.06.2021, 02:15 AM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Gëzuar Siparunt

E merkure, 19.06.2019, 06:19 PM


Jusuf Zenunaj

GËZUAR SIPARUNT

Gëzuar Pejë, Siparunti i vjetër

dita e çlirimit edhe shumë çka tjetër !

Si ndihet ,sot , Rugova që e ke si vetull

me trupin e tkurrur si asnjëherë tjetër ?!

E plisbardhi me shall si dëbora,

ç'thotë për Çakorrin që i iku nga dora ,

për fjalët për viza me vlerë sikur mizat ?!

Si ndihet bariu andej nga Podguri

edhe në Ishtedim na i është luajtur guri.

Kodër , lendinë, bjeshkë e mal

jo më shumë se 8200 hektarë...

J.Z. 16 qershor 2019(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora