E premte, 12.07.2024, 09:20 PM (GMT+1)

Kulturë » Kozeta

Kozeta Zylo: Me qerpikët e Diellit

E shtune, 08.03.2014, 06:45 PM


Keze Kozeta Zylo

 

Me qerpikët e Diellit

 

Një degë mimoze qiellit ja nisa,

për nënëmirën time që aq shumë i donte,

me qerpikët e Diellit lotin rrokullisi,

magjia e saj dhimbshëm më pushtonte.

 

Mbi ballin e rrudhur mjegulla e bardhë,

i mbulonte flokët, thinjur, në të argjendta,

herë shfaqej si Diell, herë kthehej në Hënë,

s'di në ishje Ti, apo unë u çmenda?

 

8 Mars, 2014

Staten Island, New York(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora