E marte, 11.08.2020, 02:22 AM (GMT+1)

Search by date: 9/5/2019

Prend Buzhala: Nënë Tereza, antitezë e lakmisë shkatërruese

Në ditën e sotme,më 5 shtator 1997, Nëna Tereze shkoi në përjetësi. Një jetë të tërë ajo e zhvilloi luftën saj në solidarizim me të goditurit në jetë, me të diskriminuarit, me të privuarit nga e drejta për t’u ushqyer, për të pasur një pikë ujë, për të pasur ilaçe për shërim...

Adil Fetahu: Arsimi inatçor i minoritetit serb në Kosovë

E drejta për arsimim është një nga të drejtat themelore të njeriut, ngase me arsimim njeriu aftësohet edhe për realizimin e të drejtave tjera ekonomike, sociale, politike, kulturore, arritje shkencore e statusore, etj.  Kjo e drejtë garantohet me kushtetuta  dhe ligje të shteteve  si dhe me shumë parime,  norma e rekomandime të dokumenteve të së drejtës...

Gëzim Tushi & Fran Gjoka: Pse të rinjtë janë “infektuar” nga përdorimi i dhunës?

Dhuna, në shoqërinë e sotme, është bërë një nga patologjitë e rrezikshme. Gjithnjë e më shumë shfaqet si fenomen në zgjerim. Realisht ka studime sociale dhe konkluzione sociologjike të kryera nga institucionet shtetërore dhe organizatat jo qeveritare të shoqërisë civile, që japin informacion dhe fakte që dëshmojnë se tani janë të ...

Shefqet Dibrani: Përkthimi i fotografisë

Të nderuar Ambasadorë dhe përfaqësues të Misioneve Ndërkombëtare në Kosovë, Kosova ka një elitë intelektuale që është rritur dhe emancipuar nën frikën e përgjimit të “Partisë Shtet”. Elitë që ka përjetuar traumat e shantazhit komunist, dhunën komuniste, përçmimin dhe degradimin moral, atëherë nga eprorë të sigurimit shtetëror, tash elita intelektuale e Kosovës, po përjeton ...

Vlash Prendi: Mall dhe brengë

Letërsia jonë, sidomos ajo dokumentare është karakterizuar nga lidhja e saj e ngushtë me folklorin dhe traditën. Pasuria artistike dhe rrëfimtare e popullit tonë ka tërhequr gjithnjë vëmendjen e krijuesve dhe njerëzve të kulturës për të shfrytëzuar me finesë arstistike subjekte të ndryshme dhe për t’i dhënë lexuesit krijime...

Demir Krasniqi: Masakra e Lubotenit

Stinë pas stine , vit pas viti , koha po kalohet –Por masakra e Lubotenit , kurrë nuk do t’ harrohet !Forcat maqedonase të sigurisë së turpit –Dhjetë civilë shqiptarë  i vranë në këtë fshat të Shkupit ! Dridhje dhe rrëqethje t’ trishta , seç më kaplojnë trupit –Kur kujtoj masakrën barbare  në këtë fshat të Shkupit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora