E hene, 27.01.2020, 02:16 AM (GMT)

Search by date: 9/3/2019

Ilir Çumani: Imazh pa zë...!

Gjithmonë fotografia bardhëzi më ka pëlqyer. Edhe sot e kësaj dite më befason, më intrigon.... Ajo përcjell shumë emocione, ngase ruan të dokumentuar në celuloidin dy ngjyrësh (bardhë + zi), jo vetëm pjesë të veçanta nga jeta dhe historia në kohë të ndryshme, por mban të “fshehur” në brendësi edhe mistikën e ngjarjes, emocionin e ...

Reshat Kripa: Lufta patriotike e Vlorës

3 shtator 2019, nëntëdhjetenëntë vjetori i luftës së madhe patriotike të Vlorës, asaj lufte të madhe në krye të së cilës ishin tre figurat më të shquara të historisë së këtij kombi, Shahin Nuredini, Qazim Koculi dhe Qazim Kokoshi dhe që përfundoi me hedhjen në det të pushtuesve italianë që kishin zaptuar Vlorën e flamurit të 1912-ës...

Prend Buzhala: Jeniçerizmi historik dhe Jeniçerizmi modern (2)

Kombi ynë, përgjithësisht shoqëria jonë tashmë ka krijuar, nga resurset e veta, xhelatin e vet.Jeniçerin e vet modern.Sa grupe jeniçerësh i formuan, as lapsi nuk e rrok.Mjaftonte që në politikë të paraqiten, bie fjala, si ithtarë me maskën e frymës rugoviane, dhe brenda ditës të shndërrohen në hanxhinj politikë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese