E enjte, 06.10.2022, 06:43 PM (GMT+1)

Search by date: 9/12/2022

Ndue Dedaj: Bjeshkët e Selitës, kroje dhe kumbonë

Ngjitemi pas njëzet e pesë vjetësh në Kunorë, malin që bashkon Selitën me Lurën, por lapsi ngec në letër, pasi nuk ka diçka të re për të shënuar dhe bisedat bëhen më shumë në kohën e shkuar. “Selita në fillim ishte pesëdhetë shpi... Ishin dhe këto Male të Dukagjinit... Kooperativa na vorfnoi...” Ka dhe kjo shpjegimin e vet...

Eshref Ymeri: Rusia e burgut të popujve dhe e frymëve të vdekura

Gjatë shekujve, në formimin psikologjik të popullit rus, janë rrënjosur dy ide të kundërta: ideja e “madhështisë” së Rusisë dhe ideja e përulësisë para pushtetit, para atij që është në krye, para të madhit, para carit. Kjo ideja e dytë e gjen mishërimin e saj të plotë në një shprehje aforistike, mjaft të përdorshme në...

Marin Sopi: Dualizëm shpirtëror, i pashpjegueshëm për shkencën e sotme!

"Varri" i Sulltan Muratit në Mazgit brenda ka vetëm plëmcin, zorrët dhe atë çka ka pasur në zorrë, sepse trupi i tij është i varrosur në Bursa të Turqisë. Miloshi i Kopiliqit, arbërori i guximshëm që i shqeu barkun sulltanit mizor, përvetësohet nga armiqtë tanë të përbetuar, kurse sulltani lartësohet nga shqipfolësit tanë...

Blendi Fevziu: Bota do ishte shume ndryshe pas 11 Shtatorit 2001

Ishte Shtator 1995, hera e pare qe i pashe Kullat Binjake. Ishin madheshtore, me nje pamje magjike mbi Manhatan. Pak dite me vone, nje shqiptaro - amerikan, Bardhyl Quku me ftoi per darke ne restorantin e tyre. Quhej Window of the World, ne katin e 107. U vertita mes ashensoresh e tabelash derisa e gjeta...

Fritz Radovani: Papa e populli shqiptar

Në Diten e Pashkëve të vitit 1959, në pershndetjen që Papa Gjoni XXIII i drejton Popujve të të gjithë Botës, që quhet “Mesazhi i Paqës”, per të paren herë në historinë e kësaj Feste të Madhe, u ndigjue nga goja e Papës në Kishen e Shën Pjetrit, në gjuhën Shqipe: “Per shumë mot Pashkët!”...

Nue Oroshi: Politika kreative dhe pesha e qeverisjes

Në politikë përveç që duhet të kesh dije dhe durim duhet të kesh edhe zhdervjelltësi më i parashiku paknaqësitë politike të qytetarve në momentet e periudhës kohore të qeverisjes.Shpeshherë të qenurit në opozitë të sjellë një lluksë politike që të besh politikë kreative. E ke luksinë politik se nuk e ke...

Zenel Çeliku: Tashmë, drejtësia e vendosur për të dhënë drejtësi

Tashmë e kemi të qartë se për opinionin publik, çështje e ditës është politika, korrupsioni dhe drejtësia për të cilën publiku kishte shumë vrejtje dhe që pret shume për një drejtësi të pavarur, profesionale dhe të guximshme për të dhënë edhe vendime shumë të vështira, por gjithnjë të bazuar në Ligj...

Remzi Limani: Ekspozitë e fotografisë artistike

Pak fjalë për ekspozitën e fotografisë artistike e titulluar "S'du me t'pa, du me t'ndie", e shpalosur nga krujuesi ynë, Fahredin Spahija. Pasqyrimi i të bukurës trupore në formën dhe kohën e këngës së vet, na jep të pjekurat e saj, të hazërta për vjeljen e dritës së ramë mbi kurmin e një gruaje të...

Blerim Rrecaj: Në Stadiumin 'Fadil Vokrri'

Në Stadiumin “Fadil Vokrri”Sonte për “Ballkanin” e SuharekësNë këtë mbrëmje 8 shtatoriTë Uefa Konferencë Ligës Atmosferë e bukurTë gjithë së bashku pa dallimI japin krahë e mbështetjeKësaj pjese tonë të zemrës Në një kënd të stadiumit“Xhebrailat” energjikëS’ ndalin këngët as përkrahjenJanë të këndshëm e ritmikë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora