E enjte, 04.06.2020, 01:20 PM (GMT+1)

Search by date: 8/8/2019

Frank Shkreli: Amerika për Kosovën

Ky është titulli i katalogut të ekspozitës tematike, “Amerika për Kosovën” në Muzeumin Kombëtar të Republikës së Kosovës, me autor, Dr. Riza Rrahim Sadikun, ri-botuar më 2018*.   Fatkeqsisht, unë nuk kam patur rastin të vizitojë ekspozitën në Prishtinë, por duke u mbështetur në katalogun e përgatitur mjeshtërisht...

Alma Lama: Blerje ”industriale” e votes?

Si duhet te zhvillohen zgjedhjet parlamentare ne menyre qe te jene demokratike:Se pari, cdo subjekt politik duhet te perzgjedhe persona qe nuk kane probleme me ligjin, per t’i futur neper lista.Se dyti, perzgjedhja duhet te kaloje neper procese te brendshme demokratike dhe jo te vendoset neper kafe e tavolina se kush duhet te...

Kalosh Çeliku: Mikja Liri një Ditë Vjeshte hudhi ferexhenë në Liqe

“Turqit”, që Dje shpërnguleshin në TurqiSot, me thasë plotë para blejnë “Vatanin”:Çajtoreve, struken nëpër “Çarshi”Me çaj rusi. Edhe , “ilahi” në xhami. Edhe, ndërtojnë mure betoni. XhamiI mbjellin, oborrit pishat përkarshi:Që, Dita e Nesërme i vjellë në Liri...

Aurel Dasareti: Shqipëri, ndaloje menjëherë Tregtinë e Skllevërve të Seksit

Shqipëri, ndaloji menjëherë agjencitë që merren  me trafikimin (prostitucionin) e paligjshëm të vajzave (viktimave) shqiptare, kodoshët e të cilave i “martojnë” me pleqtë e huaj. Ndaloje tregtinë e paligjshme ndërkufitare me qenie njerëzore, që në shumicën e rasteve, vetë etër shqipfolës ua kanë kurdisur vajzave...

Ndue Ukaj: Saçi politik mbi popullin e vuajtur të Kosovës

Shteti nuk është projekt dosido, por është projekt madhor që bëhet nga njerëz të ditur. Dhe jo një mësymje që i ngjan një gare pehlivanësh, ku provohet kush është më i fortë e më i zhdërvjelltë në rrëzimin e tjetrit. Shteti nuk është as koncept kuvendimesh nëpër oda, nën cikërrimën e gotave të çajit...

Resmi Osmani: Nën bli po rrinte cuca

Lula e Zef Pjetrit, të Pjetër Zefit, cuca që hala si kishte mbushur gjashtëmbëdhjet vjeç ,por që kaherë e kishin fejuar me dikënd matanë malit, që ajo as e kish pare e as ia donte zemra, u ndje e rrethuar nga vetmia dhe heshtja. Shtëpitë e bardha të katundit, nanuriseshin si të përgjumura e të heshtura, mes blerimit të harlisur...

Blerim Rrecaj: Dallëndyshe mbi Lumbardh

Vazhdon gushti. Ky muaj seç të kujton dhe për fjalët "ngusht" e "grusht". Plus ca politikë në mes, shto e përzieji me fjalë tjera si "vetë-dorëheqje", "qeveri", "pu-shtet". Ndërkohë vazhdon viti 2019, ndërsa vazhdon leximi i librit 1984 të Xhorgj Orvellit, edhe në internet, edhe në ndonjë ekran telefoni. Ku do me dalë me këto fjalë, o ti...

Florim Zeqa: Fundi i iluzioneve për ndryshime në LDK

Në shkrimin autorial "LDK-ja Rugoviane Post-mortum" pas kuvendit të VIII-të zgjedhor të LDK-së, më 31 maj 2015-të, në epitafin e saj shkrova: "Nga kuvendi i fundit zgjedhor, ashtu sikurse nëntë vite e gjysmë më parë kur iku hyjnori në përjetësi,...kështu edhe amaneti i ...

Albert Zholi: Beshir Roka - Në errësirë rrëzohen shpirtra

Libri i fundit me poezi “Në errësirë rrëzohen shpirtra” i autorit Beshir Roka, sjell në poezinë shqipe një frymë të re, frymën e kritikës së fenomeneve negative në përditshmërinë e jetës shqiptare mes vargjesh. Të bësh kritikë dhe opozitën në vargje është një nismë sa e vështirë, po aq e bukur, sa e guximshme ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora