E enjte, 18.08.2022, 03:07 PM (GMT+1)

Search by date: 8/3/2022

Xhelal Zejneli: Kosova dhe qëndrimi absurd i Bashkimit Evropian

Që nga shpallja e pavarësisë së Kosovës më 17 shkurt 2008, kanë kaluar katërmbëdhjetë vjet. Sovraniteti dhe tërësia tokësore e saj vazhdon të mos njihet nga Serbia. Për këtë, dikush duhet të mbajë përgjegjësi.Kosova është shtet i pavarur dhe ka të drejtë të sillet si i tillë. Shtetet e mëdha të Evropës Perëndimore...

Sonila Meço: Mjaft Relativizimit!

Një damar mbushur me helm relativizues,  që e shoh dhe ndjej tek disa mbështetës të kamufluar pushteti synon të ushqejë ide e perceptime që shpërndajnë vëmendjen.Për vrasjen e kobshme të 7 vjeçares dikush akuzon plot 32 vite sistem të dështuar. Dikush edhe një shekull të tërë...

Kastriot Dervishi: Kur fliste populli para "drejtësisë"

Gjyqet popullore që zhvilloheshin në kinema, menca, mjedise të hapura, etj, kishin karakter masiv, në proces merrte pjesë edhe populli. Juridikja, ideologjikja dhe popullorja, përziheshin me njëra-tjetrën. Në kujtimet e Bedri Blloshmit, për nisjen e gjyqit ndaj poetëve, më...

Fatmira Beqja-Veseli: Përjetime që nuk harrohen lehtë

Mbylla librin dhe shikimi im u përplas mbi faqen e bardhë të murit. Doja të qetësohesha apo të shkarkoja atë barrë të rëndë që mora nga leximi i novelës “Çmimi i Dualizmit”, të autores vlonjate Vilhelme Vrana-Haxhiraj, shkurt “Vivra”. Një novelë e vogël, por me ngarkesë dhe kohështrirje sa...

Kasam Shaqirvela: Emri çam

Ka një emër që s'harrohet dotSe me te na lidh gjakuÇamëri bota i thot’Në gjysmështizë i rri bajraku...

Xhevahir Cirongu: Refrene jete

Ajo erdhi me llavën e vullkanit,heshtjes i  tha  largohu prej meje,një tingull  ëmbël   seç  pëshpëritidhe vrapoj me vrap të puthte retë e qielli. Nuk desha ta trembja refrenin e jetës,mëngjeseve të pranverës u çelën petalet,takojnë një yll që bënte dritë në largim...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora