E marte, 25.02.2020, 03:29 PM (GMT)

Search by date: 8/19/2019

Frank Shkreli: Tregoni dinjitet përballë totalitarizmit!

23 Gushti shënon Ditën Evropiane të Kujtimit të Viktimave të stalinizmit, komunizmit dhe nazizmit.  Anë e mbanë Evropës, 23 gushti kujtohet si një ditë simbolike kundër ekstremizmit, mos tolerancës dhe shtypjeve -- një ditë ndërkombëtare e përcaktuar si e tillë nga Parlamenti Evropian, më 2008/2009, me qëllim që në atë...

Gani Mehmetaj: Ku nuk ka shkelë këmba e Muhametit, myslimani nuk duhet të jetojë!

- Ku nuk ka shkel këmba e Muhametit, myslimani nuk duhet të jetoj, predikonin hoxhallarët e fëmijërisë sime. - Ikni sa më parë nga ky vend i mallkuar, mos rrini, se tokë shkaut është, - vazhdonin ata në xhami, në rrugë, nëpër ndeja burrash, në të pame, kudo dhe kurdo. U flisnin besimtarëve edhe kur përfundoi shpërngulja biblike e ...

Kastriot Myftaraj: Tyrbja Erdoganiste na zbuloi fytyrën e rrezikut të Islamit politik

“Tyrbe” është fjala më e saktë për atë që media në Shqipëri e quajti memoriali (fjala shqipe është “përmendore”) turk i të vrarëve të 15 korrikut. Tyrbe quhet një ngrehinë islamike për përkujtimin e një ose disa të vdekurve, e cila shpesh, por jo gjithmonë, bart një varr. Kështu, në Fushë-Kosovë ka një tyrbe të Sulltan Muratit...

Blerim Rrecaj: Ballpërballë arinjve në Badoc

Vërvitu lart, vërvitu poshtë. Andej-këtej. Sa atje, sa këtu. Si anija lodërmadhe luhatëse ku lundrojnë qiellit, fëmijët me bërtima të thekshme. Seç kanë një rëndësi të tjetërfartë gjërat që ndodhin për së pari herë, siç ndodh me ca fëmijë që duke hezituar e me dëshirë e pak hamendje zënë vend e ulen duke u bashkuar me të tjerët...

Resmi Osmani: Teuta e Ilirisë në katër romane historikë

Ka vite që i jam përkushtuar romanit historik me subjekte nga lashtësia e Ilirisë. Fryt i kësaj pune janë romanet”Mbretërimi i Pirros së Epirit”,Kristalin KH,2010, eseja historike “Aleksandri i Madh i Maqedonisë”Luma Grafik,Tetovë 2010, “Mbretëresha Olimpia”, kristalina KH,2011. Kjo trilogji me një synim të vetëm...

Reshat Kripa: Vargje për shoqërinë

Njëzetetetë nëntori, ditë e rrallë  e vendit tonë,E ka shkruar historinë, e ka shkruar përgjithmonë.E ka shkruar në flamurin, në flamurin kuq e zi,E përjetëshme do mbetet, do jetë nder për Shqipëri! ...

Enver Bytyçi: Diplomacia dyfytyrëshe e liderëve ballkanikë

Autoritetet e Beogradit njoftuan të martën e shkuar se agjencitë e huaja të zbulimit po përgjojnë presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç si dhe familjarët e tij. Ky lajm i përhapur me aq zell në Serbi dhe proklamuar si skup nga disa media shqiptare kishte si objektiv të rritë autoritetin dhe prestigjin e kreut të shtetit serb në elektoratin ...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese