E shtune, 08.08.2020, 06:38 AM (GMT+1)

Search by date: 7/8/2020

Sinan Gashi: Zëri i arbërorëve të Greqisë - Aristidh Pango Kola

Edhe pse pluhuri i historisë i mbulon shumë të vërteta të fatit të popullit shqiptar, nga ai trung i lashtë dalin pipa që e rigjallërojnë një të qenme të hershme, për të ndriçuar faktet e pamohueshme për jetën ë një kombi tepër të lashtë. I tillë është një arbëror, që në Greqi thirren arvanitas, i cili ia përkushtoi gjithë forcat...

Ermal Mulosmani: Ridënimi i simboleve të katolicizmit të veriut

Në esenë e tij “Ra ky mort e u pamë”, Ismail Kadare, vë në dukje një fenomen mjaft të çuditshëm, vetëm 2 muaj pas lirisë së Kosovës. Më 25 Gusht 1999, një shkrim i një intelektuali shqiptar (të cilit Kadare nuk ia përmend emrin por nuk e fsheh vlerësimin për të) titullohej “Fashizmi kosovar, turp i shqiptarëve”. Artikulli në fjalë...

Gani Qarri: Protestë për jetësimin e ndarjes apo çfarë

Ata të cilët nuk e kanë ngritur zërin kurrë për zbardhjen e mijëra vrasjeve të pasluftës në Kosovë, digjnin para mëngjesit flamujt e Dardanisë në mes të Prishtinës, nuk u pengoi asnjëherë defilimi i strukturave paralele serbe as valimi i flamujve të Serbisë, gati në të gjitha pjesët e Kosovës, që nga...

Blerim Latifi: Camaj, Koliqi dhe shërbimet sekrete

E lexova shkrimin “Mite të rreme” të Auron Tares. Duke sjellë fragmente nga dosje të CIA-s, Tare përpiqet të na bindë se dy shkrimtarë të njohur të letërsisë shqipe, Martin Camaj dhe Ernest Koliqi, na paskan punuar për shërbime sekrete, të cilat gjatë kohës së Luftës së Ftohtë kishin qëndrime armiqësore...

Fritz Radovani: Kujtoj…Sot, mbas sa vjetësh - Prof. Martin Camaj

Fjala ‘aktualizim’ na qet ndërmend kthimin tek një proces i nisun dhe i këputun në një shêj vendi. Ndoshta dikush mendon se vijimësia, rimarrja e procesit mbërrihet tue marrë të dy fijet e këputuna e që ngjiten bashkë, bile tue i lidhë nye po aty ku janë këputë para afër një gjysmë shekulli...

Nexhat Halimi: Vdekja e nënës

Vonë do të mësojë për çastet nën hënëPër vetminë e thellë, me mendje në KosovëPër lëngimet në largësi në AjovëPër ndarjen e shpirtit nga trupi yt nënë E kanë mbajtur fshehtë nga unë çdo fjalëM`i jepni këpucët të dal ta pres birin poet...

Edison Ypi: Armiku

I qetë pranë dritares duke vështruar socializmin që ndërtohej dhe Shqipërinë që shkatërrohej; i tërbuar duke çjerrë fytyrën nën jorgan para se të zinte gjumi; duke përplasur kokën pas muri në ndonjë skutë ku s'të shihte kush; e pamundur ti jepje një kuptim cilësimit "Armik". Sa më hollë ta mendoje...

Valbona Hadri: Dashuri pa lajka

Lakmia për ta puthë qiellin mbi ballin e nënës, nga dëshira dhe malli ëmbëlsohej me lëngun e luleshtrydhës që i rridhte vogëlushes nga buzët e një fëmije engjëllor, e cila, porsi flutur sillej rreth së ëmës pa ia nda sytë asnjëherë.Ajo me doçkat e saj merrte flokët e nënës ...

Prend Buzhala: Simfonia e leximit

Hermeneutika te ne në Kosovë është studiuar që në vitet '70, si metodë leximi, komentimi, gjurmimi e studimi... Ndër kririkë letrarë të leximit, shquhet Harold Bloom, kritik i mirënjohur letrar anglez.Shqip ka të përthyer një libër të bukur, me titullin "Si dhe pse të lexojmë" (2008), të shqipëruar nga Albana Sala...

Vladimir Shyti: Rënkon Nënëmadhja

Dielli u rrëzua tutje mes malesh,Kafen gjerb nëna pranë votrës,Vendi u fsheh në gjirin e natës,Endërrat zbritën ngadalë,Që t'u sjellin njerzëve parajsën.Zbardh mëngjezi,Nëna pa buzëqeshje në fytyrë,Pranë votrës me lotë të patharë,Vegimin e ëndërrës vazhdon të jetojë,Megjithëse tashmë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora