E shtune, 07.12.2019, 06:44 PM (GMT)

Search by date: 7/21/2019

Reshat Kripa: 'Dasma e madhe'

Nuk është në karakterin tim të zhvillojë polemikë, por nuk mund të hesht kur një grup hijesh të vetëquajtur “veteranë të luftës nacional-çlirimtare”, por që nuk kanë asgjë të përbashkët me veteranët e vërtetë dhe ish-punonjës të Sigurimit të Shtetit apo drejtorë të burgjeve komuniste bëjnë deklarata të paskrupullta...

Ndue Ukaj: Të dehur nga lavdia e pushtetit

Mos pritni ndryshime pozitive, zhvillim ekonomik, mirëqenie, arsim, kulturë e prosperitet, nga ata janë të dehur nga lavdia e pushtetit. Ata sillen si njeriu i dehur dhe nuk e kuptojnë realitetin. Ata jetojnë në dëlirin e madhështisë që u krijon aureola e pushtetit, dhe siç ka thënë ...

Anton Marku: Kosova ime

Kosova ime është zonë tranziti dhe vendtakim për mercenarë anonimë, ushtarë që nuk morën pjesë në luftë dhe luftëtarë që vdekja nuk i deshti, oficerë karriere që nuk arritën të bëhen komandantë dhe komandatë pa qenë ndonjëherë oficerë. Nëpër të parakalojnë agjentë të dyfishtë, prostituta politike të trefishta dhe seksere me çorape të...

Jusuf Zenunaj: Burka

Në shekullin e ri,burka si buklajo tinëz ka hynë shkolla e në shtëpi !?Si bari i keqdita-ditës shtohet...

Caush Kullafi: Bashkëbisedim i këndshëm me mësuesin e gjuhës shqipe z. Gëzim Bare

12 korrik 2019, dita shënonte pikun e vapës. Telefonata me profesorin e gjuhës shqipe z. Gëzim Bare më tërhoqi drejt një kafeje në Tiranë.. Ndodhej me ne në këtë tavolinë dhe publicisti Bashkim Saliasi.Trokitje gotash, shkëmbim batutash, por kryefjala e bashkëbisedimit ishte e folura dhe e shkruara e gjuhës shqipe, që në momente të ...

Shefqet Dibrani: Realidealizmi si ligjërim poetik

Libri me poezi “GRAFITE NËNLËKURORE”, i Sabit Rrustemi, hapet me poemën “Lexime në mur”, që nga titulli duket sikur të jetë sinonim me “Grafite në mur”. Kjo poemë e strukturuar në 35 poezi me format të çrregullt, padyshim se bart fatin artistik të vet autorit i cili është njëri nga personalitete...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese