E shtune, 07.12.2019, 07:09 PM (GMT)

Search by date: 7/12/2019

Enver Bytyçi: Bomba Zaev nuk 'shpërtheu' rastësisht!

Në politikë asgjë nuk ndodh rastësisht. Njësoj si në skenat filmike e teatrale edhe në skenën politike veprojnë në harmoni regjisori, skenaristi, producenti, si dhe të gjithë aktorët politikë. Zaev u përzgjodh të aktrojë diçka interesante për publikun dhe për interesat gjeopolitike të caktuara...

Nehat Osmani: Gjilanit duhet t'i kthehet 'Panairi i Librit', Imazhi i Qytetit

Pushteti dhe qeveria lokale  me barrikadimin e hapjes së “Panairit të librit” ka barrikaduar më shumë se një traditë të ndritur të qytetit të Gjilanit,të nisur që nga vitii largët 1972. Ka barrikaduar dyert e “shtëpisë” së diturisë, shkencës, teknologjisë.Aty ku poezia, fantazia, arti tuboheshin nën një kulm e Gjilanin...

Gani Mehmetaj: Kur spiunia e KGB-së shitej për një orë dore!

Në Moskë ishte ndryshe. Na priste fytyra e re e Gorbaçovit dhe Mauzoleu i Leninit që dikur e lau në gjak Rusinë. Askush nuk e përmendte Çernobilin as nuk fliste për Kievin. Duke e lënë prapa Ukrainën e lamë edhe kujtimin për një avari që na shqetësoi dhe desh na e prishi udhëtimin pesëmbëdhjetë ditor nëpër Bashkimin Sovjetik...

Fahri Xharra: Vraja dhe gjetjet arkeologjike

“Trojet e Shqipërisë së Vjetër Verilindore në shekullin e XVI, me rrethinat e veta të gjëra, gjithnjë kanë dominuar me një provincë të thellë, gjatë dhe pas sundimit, pesë shekullor të Imperisë Turke. I cili, sundim do ta mbulonte, pjesën më të madhe të Gadishullit Ballkanik dhe m’u për këtë qëllim...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese