E hene, 13.07.2020, 01:31 PM (GMT+1)

Search by date: 6/7/2020

Sinan Gashi: Një fjalor dygjuhësh që la pas një enigmë

Ndodh realisht që  mosdija jonë, në mos moslejimi për të hulumtuar nëpër institucionet shkencore e arkivore të botës, ka krijuar mangësi njohurish për shumëçka për kulturën dhe krijimtarinë tonë, e cila edhe është bërë jashtë trojeve etnike shqiptare, andaj tashti, tek-tuk, hasim në ndonjë vepër e cila ka të ...

Anton Marku: Fqinjët

- Grua, kjo është e padurueshme! Do të dal të ju flas. Nuk mund të duroj më - tha ai dhe i ngrit nga shtrati, - tashmë ka kaluar mesi i natës dhe ata nuk po e ndalin muhabetin, thuajse janë në fushat e Anadollisë.- I dashur, prit dhe sonte. Mbase...

Agron Tufa: Pështymat

Sallë kinemaje. E mbushur plot. Nuk shfaqet film. Flet sekretari i Partisë. Në sfondin butaforik skuq parrulla: “T’I SHTYPIM KOKËN ARMIKUT TË KLASËS!”. Për të mos dëgjuar zërin piskatës të sekretarit, ia ngul sytë Irenës, një gjimnaziste e klasës paralele. Nuk ngopem duke e parë. Nuk di sa kohë më...

Eshref Ymeri: Nuk e kanë fajin diplomatët e huaj

Diplomatët e huaj nuk mund të qortohen se pse punët nuk shkojnë mirë në stanin e politikës shqiptare. Sepse ata e shikojnë dhe janë të bindur që ky stan është një shesh ideal për të bërë një përshesh ideal. Dhe, siç ka rezultuar gjatë këtyre tridhjetë vjetëve, diplomatët e huaj përsheshin e kanë bërë të përkryer. E në këtë mes...

Florim Zeqa: Përqasje rreth realitetit politik!

Ne shqiptarët, si njëri ndër popujt më të vjetër, sikur të kishim afinitetin e bashkimit, dashurisë dhe respektin ndaj njëri-tjetrit siq e kemi të zgjuar ndjenjen e urrejtjes, të ndarjes dhe përçarjes, sot do të ishim njëri ndër popujt më të fuqishëm të botës së civilizuar dhe faktori kyq i të gjitha zhvillimeve...

Neki Lulaj: Letër malli

Jetojmë, jetojmë që të dy në një Republikë.Padrejtësisht të larguar nga kjo ndarje e pathënë.Ti je në regjimin e mantelbardhave në qetësiE unë në klasë me nxënësit me brengën e rëndë. Ti lufton me dhimbjen tënde si kreshnike moderneE ne bashkë s`mundem me u pa tash kaq ditëNë jastëkë gjumi ka...

Agron Tufa: Lëshoje!

Isha në mes të rreshtit kur më thanë se im atë, Dhimitër Tirana, ra. Vrapova me një frymë. Katër policë i qenë sulur si orla dhe po e godisnin. Hyra mes atij breshëri shkopinjsh dhe ua hoqa nga çaponjtë.- Lëshoje! Lëshoje, qen bir qeni! - klithnin ata...

Skënder Buçpapaj: Fishtën botojeni – mos e përdhosni

Zëra nga Tirana këto ditë sikur kërkojnë që Fishta 'të përshtatet në shqipen e sotme'. Nuk kam dëgjuar ndonjëherë deri sot një propozim kësisoj për Naim Frashërin, pararendësin e tij, as për Andon Zako Çajupin, bashkëkohësin e tij. Po bëhen 25 vjet nga vendosja e pluralizmit dhe ende Fishta realisht nuk është...

Enver Bytyçi: Ku bashkohem dhe ku ndahem me Baton Haxhiun?

Të dy themi se do të ketë ndryshim kufijsh midis Kosovës dhe Serbisë. Të dy ne përdorim të njëjtën hartë, në të cilën janë shënuar vijat kufizuese të ndarjes së Kosovës, edhe pse Milaim Zeka e konsideron atë hartë si të Beogradit. Por dallimi është se...

Zef Pergega: Largimi i Kristjan Dukaj nga ASH sinjal dëshpërues

Arrogances partiake ne deget, te cilat quhen parti politike nder shqiptaret ne Mal te Zi, ia kane neveri edhe kafet e panumeta neper shetitoret e Tuzit. Kjo arrogance, sipas tyre, e perkthyer ne patriotizem se u digjet xhani per flamur e per komb, kur e shkelin dhe kemben ne fyt ia mbajne derisa ta asfiksojne. Partia ne Mal te Zi...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora