E marte, 02.06.2020, 07:07 PM (GMT+1)

Search by date: 6/3/2019

Reshat Kripa: Letër e hapur zonjës Leyla Moses-Ones

E nderuara zonja Moses-Ones,Jam një qytetar që i përkas asaj shtrese të popullsisë së vendit që në periudhën e sundimit totalitar të sistemit komunist, kishte dëshirë për të mësuar dhe nuk e linin të mësonte, kishte dëshirë për të punuar dhe nuk e linin të punonte, kishte dëshirë për të jetuar...

Alfred Papuçiu: ‘Të ruajmë identitetin kombëtar, gjuhën’

Një miku im i mirë zviceran kur bisedonim një ditë më tha : «  On n'est grand homme qu'à la condition d'être homme d'abord ». Po e perifrazoj në shqip « Njeri i madh  është ai që në radhë të parë është njeri ». Këtë mendova mbrëmë kur mora një mesazh të ngrohtë prej zonjës fisnike dhe tepër modeste, Nexhmije Mehmetaj...

Dea Halimi: Shkrimi për ndarjen nga mësuesja

Të flasësh për mësuesen e parë  është privilegj dhe përgjegjësi e përhershme, e pa përshkruar. Ajo është herë shoqja më e mirë që të gjendet në çdo rast të vështirë të jetës e herë tjetër është hija e nënës, të cilën e do dhe flijohesh për të  e në të njëjtën kohë pafundësisht e  do e respekton dhe...

Resmi Osmani: Ajkuna

Atje, në Klladushën e Jutbinës së largët, dimërkeqe, me akull e borë, me diell që ndrin e pak nxeh,rrëzë bjeshkëve, me pyje bredhi dhe ahu, me livadhe alpine e kullota, me burime akull të ftohta e të kristalta, ku mrizojnë kopetë dhe hedhin valle shtojzavallet,në bashkësinë arbërore  jetonte Ajkuna...

Kalosh Çeliku: Unë jam Kalosh Çeliku. Poet rebel

Dhe, në jetë: Dje e Sot, Dikush AskushiHyri e doli, edhe nga Dera e Madhe. Derën, Dje e Sot ma mbyllën kulturofagëtDritaren, Mua Rrospitë meshkuj?!Poetit, rebel. Fisit kaçakëve të ÇukësQë, hyjedal Sot: Edhe, nga Oxhaku...

Zymer Mehani: Sahit Shala- ky uragan i pandërprerë

Monografia “Sahit Shala- ky uragan i pandërprerë” është një libër i konceptuar në tre kapituj dhe me një album fotografish e materialesh tjera, që lexuesve do t’u ofrojë fizionominë dhe rrugëtimin jetësor e letrar të shkrimtarit Sahit Shala. Pra, ky libër është një kontribut modest imi për studimin e jetës dhe të veprës...

Neki Lulaj: Nën qiellin e Bostonit

M'u duk vetja si një shqiponjë në fluturimNëen një qiell ku ndrin shpirti konician.Sikur dëgjoja Nolin në një meshë për shqiptarinëSikur takoja mikun tim poetin fjalëartë. M’u duk se dëgjoja delegatët e parë të “ VATRËS”Me sytë të lotur nga mbrothësia e kombit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora