E hene, 13.07.2020, 12:21 PM (GMT+1)

Search by date: 6/27/2020

Frrok Kristaj: Në përkujtim - Nikollë Kërhanaj (1943-2020)

Nikollë Kërhanajn e pata shokun më të ngushtë në jetë.Nikollë Kërhanaj, ky emër i përveçëm për shumëçka, ishte dhe mbeti njeri i qetë, njeri i ndershëm, bashkëpunëtor i shkëlqyshëm, studiues i vyeshëm e arsimtar i devotshëm…

Beqir Cikaqi: Skicë e përsëritur

Ishte shkurti i vitit 2003. Punoja në ndërtimtari në Treviso. Meqë kantieri ishte bukur i madh, kishte edhe skuadra tjera, që përveç italianëve, ka pasur edhe shumë shqiptar, po edhe të tjerë.Meqenëse, skuadra ime e punës e dinte profesionin tim të vërtet, më ...

Antonieta Luli: Afrika e bardhë

Afrika e bardhë,Mallngjyese si perëndimi i diellitE freskët si vesa e mëngjesitFtyrëqeshun si foshnja e pafajshmeAfrika plot ngjyra. Ti m’ ndalon frymëmarrjen,m’ ban me qa, me qesh, me vrapue,me ulërit pafund, sa me shembë qiellin...

Luan Kalana: Mbrojtja e indetitetit kombetar shqiptar

Pishtare-studjuesit shkencetare, qe i kane vene gjoksin mbrojtjes shkencerisht te Indentitetit Kombetar Shqiptar:-gazetari Marin Mema, / historiania Elena Kocaqi/ gjuhetari Agro Dalipaj , /artisti piktor Gazmend Leka.Urojme qe fjalet dhe veprat e tyre lapidar...

Xhemal Ahmeti: Rreth ligjërimit skizofren mbi individin e UÇK-së

"Ekzistenca i paraprinë esencës" - ma kujtoi një kolege virtuale një ditë postulatin e Sartrit. Këtij definimi i mungon origjina për ta marrë si komplet: Nga doli ekzistenca që është shkaku i ekzistencës për modusin X, Y të qenies për të cilën flasim konkretisht? Po vazhduam zinxhirin kauzal të kësaj pune...

Sinan Gashi: Etyde për F.A.

Ai u ngrit si përmendore mes tërë asaj mase të strukur njerëzish, të ulur dhunisht nga diktati i sunduesit.Treni që hungëronte pranë si një gjarpër i dëmtuar nga koka, sikur hezitonte tërë atë pamje rrëqethëse. Ofshamat e shumta krijonin një zukamë që të ngjizte mishtë...

Edison Ypi: Resurrectio

-Zotërinj, ja nisi Fishta, në këtë komunikim postum, ne të vdekurit e gjallë do bëjmë sa të mundemi të kjartësojmë si të gjallët e vdekur po ashtu dhe të vdekurit e vdekur për të zezën që i ka gjetur. Lutem bëni kujdes të paraqitemi si kemi qenë, pra njerëz prej mishi e gjaku, e jo prej allçini, si na përfytyron...

Brahim Avdyli: Simbolika e shkrimeve të Thotit dhe krijimi i feve të tjera (VI)

Gjuhët sllave dhe serbishtja, janë tepër të vona, të kopjuara me ndërrime të shkronjave të fjalëve të shqipes. Bashkë me grekët, edhe sot, në shekullin XXI, mundohen që të na zhdukin prej historisë. E luftojnë gjuhën shqipe, kulturën shqiptarëve, historinë, arkeologjinë, mendimet tona të vjetra...

Florim Zeqa: Dy aktakuza apo dy skenarë për destabilizim!?

Siq dihet ditë më parë, Zyra e Prokurorit të Gjykatës Speciale përmes Deklaratës së dhënë për shtyp njoftoi opinionin, se ndaj presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli janë ngritur aktakuzat e para nga kjo gjykatë.Kjo deklaratë ka hapur një momentum të ri politik në Kosovë...

Shefqet Dibrani: Isa Mustafa duhet të përjashtohet nga LDK-ja

Nëse dikush meriton, jo vetëm për ta shkarkuar nga posti i kryetarit, por edhe për ta përjashtuar nga LDK-ja, ai person është Isa Mustafa, sepse është fatkeqësia e LDK-së. Zhvillimet e fundit na bëjnë të dyshojmë se ai është kanceri i Kosovës.Më 20 qershor 2020, Isa Mustafa...

Fran Gjoka: Populli nuk e pëson duke qenë i ditur

Sapo doli nga shtypi libri më i ri i shkrimtarit Viron Kona: “Populli nuk e pëson duke qenë i ditur”, një titull mbresëlënës, i bazuar në një shprehje të  Pjetër Bogdanit, figurë e ndritur e letërsisë së vjetër shqiptare. Gjithçka e shkruar në këtë libër është një këndvështrim i autorit për jetën, artin dhe...

Nexhat Halimi: Ta prek Ilirinë

Hekurudha gjysmë e vjedhur e mbetur shkretEc më këmbë nga Besiana deri te tullariotëtPandërprerë rrjedhin vadë mendimet e lotëtKaloj hutuar vetes e zbres kujtimit ndërmjetKot lidh trokun e zemrës me tokën në ToplicëVeç luadhet nisen ngrirë për në DumnicëE vetmia zgjohet në kohë e hapësirë me vjet...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora