E shtune, 05.12.2020, 10:57 PM (GMT)

Search by date: 5/9/2020

Ndue Ukaj: Europa është një fakt politik dhe kulturor

Europa nuk është vetëm konceptet gjeografik dhe politik, siç pretendohet të vlerësohet kuturu në kontekstin tonë. Europa para se gjithash është koncept kulturor. Është stil jete.Ndaj, Europën nuk duhet ta aspirojmë vetëm për viza dhe të mira ekonomike, por, për ta humanizuar dhe përparuar shoqërinë tonë ...

Frank Shkreli: Maks Velo shkoi në amshim

Maks Velon e kam takuar vetëm njëherë.  Ishte gjatë një vizite që ai bëri në zyrën time në Zërin e Amerikës (VOA) në Washington pas shembjes së komunizmit.  Më pat lënë përshtypjen se ai ishte disidenti shqiptar, që pak a shumë përputhej me vetitë e disa figurave të disidentëve të njohur të periudhës...

Dea Halimi: Në karantinë

Çdo gjë në këtë shkrim është e lidhur me pjesën e errët e të ndritur të dashurisë, me mendimet për jetën dhe për vdekjen për çudi në këtë kohë të Pandemisë Covid -19. Shkollat i kanë mbyllur mësonjëtoret. Brenda tyre tashmë jeton qetësi e vdekur. Shkollat pa zërin e ...

Blerim Latifi: Logjika partizane e të menduarit

Logjika partizane e të menduarit: çdo gjë që bën prijësi ynë ështe e drejtë dhe po ndodhi të mos jetë e drejtë është e justifikueshme; çdo gjë që bën prijësi i atyre është e gabuar dhe po bëri diçka të drejtë, ajo është ose e parëndësishme ose meritë e vjedhur. Bota e logjikës partizane të të menduarit është...

Gani Qarri: Josep Borell politikan i korruptuar

Si për koincidencë, njëjtë si Borell që për shumë vite ishte anëtar i partisë socialdemokrate katalonase PSC edhe politikani tjetër katalonas Carles Puigdemont kryetar i partisë Demokratike Evropiane të Katalonisë PDeCAT,dhe ish kryetar i qeverisë katalonase,i cili në tetor të vitit 2017, i priu shpalljes ...

Ndue Dedaj: Fati i femrës që nuk është heroinë

Shkrimtari i njohur Preç Zogaj, në Panairin e Librit, nëntorin e kaluar, erdhi me romanin me titullin intrigues, “Anjeza nuk u zgjua”. Duheshin lexuar afro pesëqind faqe libër për ta marrë vesh fatin e trishtë të vajzës protagoniste, që nuk kishte si të “zgjohej”, përderisa koha në të cilën rronte ishte duke u shuar...

Enver Bytyçi: Policia e fashiste në sheshin Skënderbej

Në diktaturën e Hitlerit kishte një lloj policie të moralit! Në diktaturat komuniste policia vihej në veprim për atë që quhej “shkelje e moralit komunist”! Në Iranin e sotëm kjo lloj policie është institucion kushtetues dhe “mbron” moralin fetar islam, më saktë diktaturën e Khomeinit!...

Brahim Avdyli: Gjuha simbolike shqipe dhe gjuhët e tjera konvertuale (II)

Të mos e harrojmë se historia e vërtetë dhe studimet historike, gjuhësore, etj., në qoftë se nuk bazohet në fakte të mirëfillta e lakon nga interesat e caktuara, është një histori e rrejshme. Autorët e studimeve të tilla duhet që të jenë në vijën e parë të pavarur nga politika e grupeve të ndryshme dhe në ...

Florim Zeqa: Diaspora luftoi për shtet e jo për pushtet!

Pas injorimit dhe anashkalimit të mërgatës nga pushtetet e pas luftës, kohëve të fundit nga njerëz të papërgjegjshëm apo të pa informuar mirë, e për më keq, nga figura të skenës politike (publike) po atakohet padrejtësisht dhe fyhet rëndë mërgata jonë, pjesa më e shëndoshë e arteries tonë kombëtare...

Sevdail Hyseni: Zhurma kundër diktaturës

Opozita serbe, kësaj radhe, e nisi si fort,Të dalë me Listën: "S'bashku për bojkot"! Kërkon me çdo kusht procesin zgjedhor,Ta shtrijë sa më larg për deri në shtator!...

Sejdi Berisha: Rrogoz jeta...

Aq shumë të deshaE kurrë buzëqeshjen nuk ta pashëAq shumë ëndrra kam parë për tyAsnjëra nuk m’u realizuaAq shumë këngë këndova për TyAsnjëra nuk më bëri të lumtur...

Fritz Radovani: Shqipnia ka edhe histori!

I pari asht i Kol Bib MIRAKAJ dhe, i dyti i Prof. Saimir LOLJA…Pra, të dy i dedikohen Kombit... Atij Kombi që endè nuk a as “Histori”...Kështu thonë “ata” që me të vertetë nuk kanë as histori, as Atdhe e as një pikë Gjak Shqiptari. E pra “ata”, janë “dr., profesora dhe akademikë”...

Jusuf Zenunaj: Dyfytyrësit

Dyfytyrësit në politikëndërrojnë si nata me ditë !?Sa shajnë njërin,lavdërojnë tjetrin,për hesapelartësojnë  të vjetrin...

Kalosh Çeliku: Dyluftimi në fushëbetejë me armikun e padukshëm

Rrumaduci politik, i sulmoi poezitë:Erdhi, me ushtarë shqiptar. PolicëDhe, komandantë ndërkombëtarë.Para Derës Madhe. “Patrioti” Melez:I maskuar si pushtues rus, apo kinezDon Kishoti, hipur mbi kalë me shalë. Sanço Panço, i arratisur mbi gomarPas të Zotit. Bishtë, i Don Kishotit...

Skënder Kapiti: Efekti negativ i Koronavirusit

Në Kosovë, në zgjedhjet e 6 Tetorit 2019 u realizan një proces i mirë demokratik, i cili mori nota dhe vlerësime pozitive si nga brënda ashtu edhe nga jashtë Kosovës, për rregullsitë dhe standardin e zhvllimit të  tyre, gje e cila ishte mjaft e rëndësishme edhe në plan ndërkombëtar të imazhit pozitiv në rritje ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora