E premte, 21.02.2020, 12:04 PM (GMT)

Search by date: 5/9/2019

Vangjush Saro: Çështjet tona, si teatër…

Është e vështirë të përcjellësh në publik ndonjë propozim konkret lidhur me atë që po ndodh sërish me Teatrin Kombëtar, çështje qëështë vënë disa herë në fokusin e mediave dhe të opinionit publik në tërësi. Por është e pamundur të rrish indiferent, ndërkohë që një pjesë e mirë e komunitetit të artistëve dhe shkrimtarëve...

Ndue Ukaj: Europa jonë

Për shqiptarët e kudondodhur, Europa gjithmonë ka ushqyer ëndrrën e një toke të premtuar. Me këtë simbolikë dhe me këtë nostalgji, shqiptarët jetuan momente të rënda dhe dramatike të historisë së tyre, e veçmas kur përballeshin me rreziqe të mëdha.Gjatë historisë, ata jetuan me të dhe pa ...

Eshref Ymeri: Kuvendi i Shqipërisë, ky universitet servilizmi

Në pragzgjedhjet parlamentare të qershorit të vitit 2017, kryeministri Rama nuk la gur pa lëvizur që Partia Socialiste të merrte shumicën absolute në ndenjëset e Kuvendit, në mënyrë që të mos kishte më “nëpër këmbë” ndonjë aleat që t’i “prishte” punë në qeverisjen e vendit, sepse, siç shprehej tërthorazi...

Luan Kalana: 'Korça plakë, Korça nuse'

“Parisi” i vogel i Shqiperise, pishtare e qyteterimit,  vendlindja jone e shtrenjte parantese-Dikush me ngacmoi kujtimet, per te hedhur keto rreshta ne skrin interneti, me nje koment,  ku shkruante pasazhe per vendlindjen, qytetin e saj, Shkodren , djepi i kultures te Shqiperise. Une pa mendje...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese