E marte, 14.07.2020, 09:40 AM (GMT+1)

Search by date: 5/27/2020

Brahim Avdyli: Simbolika e shkrimeve të Thotit dhe krijimi i feve të tjera (II)

Që ta dini, në këto studime të mia apo persiatje studimi, jam futur në një dimension të ri të vështrimit tim, apo më mirë të themi në një fazë të re të studimeve të mia. Do t`i shqyrtojmë disa gjëra të reja, të cilat asnjëherë nuk janë parë drejtë dhe nuk janë shqyrtuar pa rënë në vijat e humbëtirat e ndikimit...

Florim Zeqa: Nuk digjet shteti për pushtet!

Shkrimin e sotëm do e filloj me një rrëfim interesant, se si dy fëmijë të moshës 3-4 vjeçare duke lozur në shtëpi, me të dëgjuar në radio këngën "Qysh e don shoqnija, flakë le të kallet shpija", për pak i kishin vënë flakën shtëpisë! Në momentin kur fëmijët grumbullit me letra filluan t'i vënë flakën...

Skënder Hoxha: Poezi për Malin dhe gjyshin Hasan

Përmbledhja me poezi për fëmijë “Kur fle Mali” e Hasan Hasanit, me 124 faqe tekst libror, është një nga krijimet më autentike për fëmijë e këtij shkrimtari. Në tërë librin, kryesisht, poezitë flasin për gjyshin (poetin Hasan Hasani) dhe Malin (nipin e tij), e ku defilojnë edhe figurat e motrave të Mali...

Viti 1979, kur Sigurimi asgjësonte sekretet për Ismail Kadarenë

Me kalimin e kohëve, një numër i konsiderueshëm dokumentesh sekrete kanë konfirmuar edhe një Ismail Kadare të përndjekur dhe të denoncuar.Dokumenti ekskluziv që ABC News publikon e vërteton edhe njëherë ndjekjen e survejimin e tij nga Sigurimi i Shtetit...

Ndue Dedaj: Kisha e Vaut të Dejës si akuzë për dje dhe për sot

Në ditët e shembjes së godinës së Teatrit Kombëtar, kujtesa “nxitoi” te të tjera shembje të mëdha, që kanë lënë gropa në histori, ku profesor Aurel Plasari jo rastësisht evokoi kishën e Shën Mërisë të Vaut të Dejës, e shekullit XIII, hedhur në erë me dinamit në vitin 1969, dhe se në altarin e saj thuhet se...

Sami Islami: Si u bë Kosova ''Kosovo''?

Shqiptarët gjithmonë Dardaninë e dikurshme e kanë quajtur dhe e quajnë edhe sot „Kosovë“ (në trajtën e pashquar) dhe „Kosova“ (në trajtën e shquar). Edhe në gjuhët e tjera do të duhej të merrej ky toponim në formën që e thotë vetë shqiptari , pra „Kosovë-a“. Mendoj se për shumë gjuhë evropiane apo edhe botërore...

Kalosh Çeliku: Tri Zana më dhanë gji fuqi për Luftë

Jo! Nuk vjen me naze nën RrapSi dikur. Papritur, tinëz rrugës.Qyteti, më nuk është aq i bukurStruk nën Kala. Lumi, Vardar. Ditët kanë Vapë. Netët - MallRrapi po plaket. E pret Dimrin.Borën. Mëkot, zgjatë kokënNuk vjen Ti. Ikën, dhe shokët...

Atdhe Geci: Vlimet

Teatër famëkeq i adresohet Kosovësqë Kosova të jepTrepçën e Ujmanintë jep kishat dhe Luginën e Moravësdhe të bie në nënshtrim të detyruar Kot i trokas mendjes dhe mendimit,logjika ime s´e kupton kapitulliminTeatër famëkeq i adresohet KosovësTrepça Iliriane t´i faturohet Serbisë...

Xhemal Ahmeti: Vasalët imoral të Gorës dhe Mazgitit

Të parat që ministri i shëndetësisë Arben Vitia shpalli të hapura në kohë pandemie janë xhamitë. Përdorimi i floskës dekorative «edhe kishat», i doli vetëm si alibi retorike. Kur kihet parasysh përqindja – ende e mbetur – katolike në vend, del e qartë se numri i tyre nuk mjafton as për multiplikimin minimal...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora