E marte, 14.07.2020, 12:14 PM (GMT+1)

Search by date: 5/25/2020

Sinan Gashi: Krijuesi Veis Sejko, njeriu i fatit të rëndë

Në aradhen e krijuesve letrarë dhe intelektualëve të shpërfillur nga sistemi i tmerrshëm monist, që jetën e përfundoi në mënyrën më  fyese për një personalitet të tillë, edhe Veis Sejko. Lëvizjet e shumta, përherë të kushtëzuara, nuk ia larguan vëmendjen për asnjë çast nga çështja kombëtare dhe bëmat për të...

Fritz Radovani: U banë 75 vjet

Janarit të 1945, kur Kuvendin e Françeskanve të Shkodres e vizituen terroristët e njohun komunistë Sheuqet Peçi dhe Mehmet Shehu, të dy kerkuene nga Provinçiali At Mati Prennushi shkëputjen e Kishës Katolike nga Vatikani dhe, të dy morën të njajtën pergjegje: “Françeskanët nuk...

Resmi Osmani: Mbretëresha Olimpia (II)

Nuk guxoj,as ta mendoj e as t’ia them vetes.Ç’po ndodh me mua dhe si është e mundur të ndodhë? Kam rënë në dashuri,jam e dashuruar dhe më dashuron nje trim i ri! Është një ndjesi si pafajsia, e vetvetishme, që zbret e hyn në zemër tinëz dhe sjell një trazim të...

Kalosh Çeliku: Dexhalli me trumbeta në Shkup merr nuse

Zonja Vdekje erdhi para dereDhe, i lakmoi çizmet e zeza:Lëkurë krokodili. Shtrenjta!Pyeti: Të kujt janë këto çizme? Xhadia u përgjigjë: Një Poeti.A, mund t’i veshi në dasëm?Mundesh. Po, të duhen nalleRrëzë Çukës, mes varreve....

Kostandin Vogli: Intervista që nuk u dha

Megjithëse ishte ora dymbëdhjetë e mesditës, çarçafin blu nuk e kishte zhubrosur akoma deti, i cili ishte ashtu si e kishte shtruar që në mëngjes. Diellin nuk e pengonte asnjë tufë resh në qiell, që të shtrihej në sipërfaqen e detit për t’u freskuar. Me këtë natyrë shpirti lodronte brënda trupit, sepse sythat i kishin hapur...

Jusuf Zenunaj: Osman Geci

Osman Geci burrë Llausheia lëmon tytën asaj pushke,që e pat ruajt për ditë të bardha,per me i dalë shkaut përpara,për me i dalë armikut në pritësiç ka qenë zakon në Drenicë.Kaloi fushë, arë e malpa ra terri mbrriu n' Prekaz..

Neki Lulaj: Kujtesë maji

Oooo, brevetëm sot nuk e doja lojën e akrepave të orësQë po ecnin brenda mejesi buajt në baltën e rrugës.Po më zgjohesh, o Florinë, o pikë e kurorësE fortpo më rëndon në dorë dhe kafshata e bukës....

Gjon Keka: Ja se si flitej e shkruhej gjuha arbërore në vitin 1496

Një emër i rëndësishëm që u morë me gjuhën tonë gjatë udhëtimeve të tij në trojet iliro-arbërore,është edhe kalorësi gjerman Arnold von Harff i cili gjatë udhëtimeve të tij,duke kaluar në trojet tona nga Ulqini,Shkodër e deri në kepin e Rodonit në Durrës mblodhi disa fjalë të...

Fahri Xharra: Lapot – vrasja e prindit te serbët

Një zakon morbid i serbëve, kur prindi ( babai ) i mbushte 60 vjet, i biri i tij e merrte me veti dhe dërgonte në vend të caktuar, zakonisht afër një prrockeje dhe vriste ose me sakicë ose me “tokmak”-kështu shkruan DRAŽEN GUDIĆ , në vitin 2017.Sa çudi nga ne, askush  nuk na ka folur për këtë miz...

Fitër Bajrami: Myftiu Saqipi, priti një delegacion të lartë institucional

Sot, me rastin e festës së Fitër Bajramit, Myftiu i Luginës së Preshevës Nexhmedin ef. Saqipi, priti zyrtarisht për përgëzime në rezidencën e tij, një delegacion të lartë institucional në krye me prefektin e Komunës së Bujanocit Shaip Kamberi, pastaj kryetari i Këshillit Kombëtar Shqiptar Ragmi Mustafa, deputeti popullor në Parlamentin...

Prend Buzhala: Nga ekstremizmi politik e deri te dialogu (II)

Pushteti shpall armiq imagjinarë, dhe Njeriu i Margjinalizuar shpallet fajtor, e ndien veten fajtor e të padëshirueshëm për shoqërinë. Kësisoj, përmes eksponentëve të veçantë (të një regjimi a force politike), për t'i mbuluar paaftësitë e dështimet e veta, shpiken armiqtë e një religjioni kundër tjetrit, armiqtë e kombit...

Fritz Radovani: Cili asht gjuetari?

Ikën gjuetarët… E vështirë se vijnë ma monstrat e tyne… Ikën.!Po mundohet “Rilindja” me vazhdue kangën e tyne… Po, na u gjet havale ky “virusi”… Erdhi bash në kohen ma të keqe, kur gjithë Ballkani ishte çue peshë “me coptue Shqipni e Kosovë”?...

Kastriot Frashëri: Sot ditëlindja e Naim Frashërit!

Naim Frashëri (25 maj 1846 – 20 tetor 1900) është një nga Rilindësit dhe arsimdashësit më të shquar të kombit shqiptar!Naim Frashëri lindi si sot më parë më 25 maj 1846 në Frashër të Përmetit; vdiq më 20 tetor 1900 në lagjen Erenqoj të Stambollit, ku edhe u varros...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora