E hene, 23.09.2019, 04:14 AM (GMT+1)

Search by date: 5/20/2019

Sejdi Berisha: Si u përjashtova nga gjimnazi, si e fsheha këtë ‘tragjedi’

Një ditë prej ditësh, në një “lojë” me shokun e bankës, Xh. M., duke vrapuar shkallëve për në katin e parë të ndërtesës së gjimnazit, morëm “n’thua” në bustin e një prej figurave politike të ish Jugosllavisë. Dhe,... ndodhi më e keqja: busti u bë copë e grimë. Ishte kjo ngjarje që ndodhi “pa dashje”. Pas kësaj, sikur i tërë gjimnazi...

Gëzim Llojdia: Arkeologët italianë dhe Shqipëria e viteve 1880-1944

Burimet italiane por edhe ato shqiptare  shqyrtojnë njw fakt: se arkeologët e huaj patën interes në vitet ‘ 20 për gërmime arkeologjike në tokën e lashtë të shqiponjave. Te Academia.edu morra një material të cilën ja kërkova fillimisht  G.Lepore që ka përgatitur një katalog :” Qytetet antike dhe peizazhi në Shqipëri...

Ndue Ukaj: Në kujtim të Ernest Koliqit

Sot është përvjetori i lindjes së viganit të kulturës shqiptare, Ernest Koliqit, autorit që na këshilloi se me tregtarë flamujsh nuk mund të bëhet shtet.Prej kohës kur ky autori e shkroi këtë novelë, kanë kaluar shumë kohë, por tregtarët që i stigmatizonte rreptë Koliqi, nuk janë pakur...

Fahri Xharra: Kështjella e Vrajes – që nuk e përmendim kurrë

Jo shumë largë në kohë ishim aty ku nuk jemi sot, jo shumë moti jemi ata të atyhit që nuk jemi më. Fatet e kombit  na i shkruanin të tjerët me lapsin tonë e mbi virgjërinë e mosdijes sonë. Ishim të me shkekuj të pa lëvruar në trurin tonë; aty shkruhej, atu gëdhendej ajo kohë, e kaluara e jonë e mistershme...

Arkeologjia në pullat shqiptare (1913-2018)

Filatelisti i mirënjohur Hysen S. Dizdari, pas dy botimeve filatelike të vitit 2018: “Nënë TEREZA në pullat shqiptare”dhe “Gjergj Kastrioti Skenderbeu,nëpullat shqiptare 1913 – 2017”, dy vepra të mirëpritura dhe të vlerësuara nga sudiuesit e filatelisë shqiptare dhe ndërkombëtare, në këtë fillim...

Nesibe Plaku Velaj: Xhuli Spahiu – Buzëqeshi Jetës

E kam lexuar me shumë vëmendje librin tuaj “BUZEQESHI JETES” mikja ime, Xhuli Spahiu.E  kam përjetuar në shpirt dhe jam mrekulluar nga mesazhet dhe fryma e mirësisë që ju përcillni për lexuesin.Që nga titulli libri “BUZEQESHI JETES” të ...

Zymer Mehani: Ky qenka njeriu!

Ende thur vargjet e mia dhe melodinë e jetës ende e luajRruga jonë shumë e gjatë është, por jeta është e shkurtërE shikimet shpeshherë vetëm me një fjalë i kemi zgjaturEdhe pikëllimin prej fjalës bërë e kemi, fare pa u matur Edhe dashurinë si fjalën e kemi thyer, por jemi zhgënjyerE në vend se të duhemi, jemi duke u urryer, si ujq duke u shqyer...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese