E marte, 24.05.2022, 10:55 AM (GMT+1)

Search by date: 5/10/2022

Enver Bytyçi: Shtatë hapa për t'u bërë autokrat

Në kohët e sotme duket se demokracia është frenuar. Autokracia ka fituar terren, sidomos në Europën Lindore ish-komuniste. Demokracisë liberale i duhet të luftojë e të përballojë sulmet dhe stilin autokrat të pushtetit, të cilin e ushtrojnë disa liderë lindorë si Vladimir Putin, Viktor Orban, Rexhep Tayp Erdogan...

Timo Mërkuri: Kur flasim për Agim Maton

Kur flasim për Agim Maton nuk ia kërkojmë datëlindjen në certifikatën e gjendjes civile, ku me një kaligrafi fine është shënuar data 12 mars 1947. Kjo është datëlindja e njeriut, ndërsa ne te Agim Mato shohim poetin, ndaj për të gjetur ditëlindjen e tij, lexojmë vargjet që ai vetë ka shkruar me ngjyra deti...

Fritz Radovani: A jeni betue, a po...?

Ishe shumë i rij aty nga viti 1954, kur kam pyet njëditë Gjyshen time: “Pse daja Don Kolec nuk iku nga Shqipnia, kur e dinte se vijnë në pushtet tek na komunistët, tue Ju sigurue kalimi nga fshatari i nderuem Lac Gjushi?”Ajo mu pergjegj: “Nuk mund të bahej ajo...

Nikoleta Kovaçi: A parandalohej vrasja ne “Harri Fultz”?!

Kam tri dite qe vras mendjen per vrasjen makabre te Ilirit! Qe ngre nje lume pikepyetjesh e smarr pergjigje pozitive te vetja per asnja prej tyne! Sigurisht qe kujt tjeter nuk i intereson, vec atyne dy familjeve fatkeqe, mjerane qe nje dite te zakonshme ferri per ta, iu ra gjama e madhe: Njeni me shkue ne dhè e tjetri perjete ne burg...

Albert Zholi: 9 Maj 2022, 77-vjetori i fitores mbi fashizmin

9 Maji për Evropën është ditë e fitores së lirisë kundër robërisë, është ditë e emancipimit popullor kundër shtypjes fashiste, është ditë e barazisë mes popujve dhe barazisë brenda shteteve kundër primatit imperialist dhe eksploatimit të egër. 9 Maji për Evropën është ditë e vetëvendosjes kundër perandorisë e imponimi...

Luan Kalana: Libri shqip - Urë miqësie

Rjetet sociale,  vec të tjerash,  kanë krijuar avantazhe,  lidhje e bashkëpunimi,  unike midis lexonjesve e shkronjsve duke bëre Librin një manifest miqësie e paqeje .Nuk ështe e rastit,  qe permes promovimeve,  shkembimeve,  te mesazhve te Librit,  te krijohen lidhje e...

Sabile Basha: Garat e kuizit thellojnë dhe zgjerojnë njohuritë shkencore

Interesimi, entuziazmi, dhe,dashuria ndaj lëndës së gjeografisë, profesorit të gjeografisë Safet Rexhepit, sikur nuk i mjaftonte vetëm interpretimi dhe shpjegimi në ligjëratat e rregullta dhe obligative me nxënës, por, ai gjeti edhe një formë tjetër atraktive, duke i hyrë zgjerimit dhe thëllimit të kësaj dashurie ndaj...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora