E premte, 25.09.2020, 10:48 PM (GMT+1)

Search by date: 5/10/2020

Sinan Gashi: Kosova e Hamit Kokalarit

Janë disa autorë dhe vepra që mbesin, pa fajin e tyre, të skajuara, shpesh edhe deri në harresë asgjësuese, e që, në të vërtetët, ato kanë në vete përherë aktualitet si vlerë shkencore a letrare por dhe si dëshmi e një kohe. Madje disa gjëra që janë thënë dhe gjetur njëherë, askurrë më nuk aktualizohen...

Timo Mërkuri: Zeusi i plakur

Leximi i rastësishëm i poezisë “MPLAKJA E ZEUSIT” të poetit Sabit Rrustemi më krijoi një dridhje në gjithë trupin e më gozhdoi mbi vargjet e saj. Simbolizmi i fuqishëm i përdorur në ‘të, të krijonte  vizionin e një të “çarturi” në buzë të greminës që i qeshet erës dhe  tallet me humnerën ku mund të...

Nikë Gashaj: Nacionalizmi imperial serb

Inelektualët sërbë kanë nxitur dhe përhapur një pakënaqësi tek sërbët dhe kanë krijuar bazat doktrinare të politikës  imperiale sërbe. Është një volum i madh i literaturës për angazhimin e intelektualëve të njohur sërbë për krijimin e frymëzimit nacional të sërbizmit të madh dhe të arsyetimit historik të që...

Zenel Çeliku: Paqe, dashuri apo frikë?

Në afro 30 vite demokraci në Shqipëri, populli ynë është mësuar duke parë se në mësin e politikanëve të nivelit më të lartë, shpesh spikatet paqe, dashur por edhe frike politike. Në mënyrë të pa principtë ata bejnë paq, ata bashkohen kur kanë interesa politike, por distancohen dhe bëhen armiq kur...

Dedë Preqi: Ju lumtë mantilbardhë, respet si kurrë më parë!

Nga vetë fakti se pandemia e Coronavirusit Covid 19, u paraqit armik i gjithë globit, poashtu edhe në vendin tonë si një sulmues i pa mëshirë, por për fat të mirë, shërbimet e Institutit Kombëtarë të Shëndetësisë Publike në Kosovë, përmes mobilizimit të mantilbardhëve të vet anë e kënd vendit, do ishte në nivelin e duhur...

Edison Ypi: Ju rujt Zoti

Nga shpifjet, trillimet, intrigat, fantazitë e çmendura, e keni bërë njëritjetrin me fol me vete. Ju rujt Zoti nga damllaja.Kur bota ndërtonte lokomotiva, aeroplanë, grataciela, zbulonte penicilinën, formulonte relativitetin, bënte luftra, ja sterrosët jetën Ismail Qemalit që mes një mijë vështirësish mezi e kompozoi ...

Eduard Dilo: Ndërroi jetë shqiptarja e madhe Lume M. Juka

Me hidherim, trishtim e tronditje shpirterore, mesova se ka nderruar jete Zoja Lume M. Juka, profesoreshe e nderuar, moter  ne shpirt dhe bashkepunetora e mike e afert e Nanes sone  Terese. Krejt bota shqiptare dhe Kombi yne humbi nje intelektuale dhe patriote te ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora