E merkure, 22.01.2020, 04:34 AM (GMT)

Search by date: 4/9/2019

Ilir Çumani: Kur sovranit i serviret Noci dhe Rroku i politikës...!

Që politika shqiptare e ka katandisur Shqipërinë në një skenë tragjikomike ku e gjithë dynjaja, brenda dhe jashtë, shqyejnë sytë e shkulin brinjët nga e qeshura, kjo tashmë nuk përbën më asnjë risi, asnjë lajm! E dëgjuat shefin e qeverisë duke folur nga Librazhdi në turin e radhës për zgjedhjet e 30 qershorit...

Blerim Rrecaj: Pika shiu në mesnatë

Duke ecur krye-sheshit të krye-qendrës sheh në njërën nga pllakat e betonta e të përhirta një kokërr misri nga ato që shpërthejnë e shndrrohen e që disa i quajnë kokoshka e ca të tjerë kupa, dikush ka dhe një lloj hezitimi se si ta emërtojë këtë lloj ushqimi të lehtë e që kaq shumë po përngjaka me lulet e bardha të drunjëve e pemëve që ...

Fahri Xharra: Qosja, ky njeri!

“Kështu, për shembull; grave, në shumë raste, me dhunë u është hequr ferexheja- shkruan Qosja në librine tij “Realiteti i shpërfillur”.  Një vështrim “ kritik “ ndaj KadaresëA është kjo dhëmbje për një të kaluar otomane të kombit tonë ,që është një rrenë e Akademiku po dimë, por është edhe ...

Sotir Athanasi: Stafetë e dhimbshme e një dashurie parisjene (4)

- Mirë atëhere, dijeni se: si shkenctarët, piktorët a skulptorët, por edhe artistët në përgjithësi, e kanë vështrimin të përqendruar dhe vëzhgues. Këtu hyjnë edhe disa ‘të tjerë’, por për modesti s’po i them, ngaqë në ta bëj pjesë dhe unë, gjithashtu.- Ku? - buzëqeshi francezja...

Albert Zholi: Ndjenja e panjohur plot befasi

Në autobusin e linjës Tiranë-Durrës u plandos nga fundi i ndenjëseve. Nga radhët e para arrinte zhaurima e hapave në ngjitje, që më pas heshtte në një kuisje sustash dhe nëpër ajër shpërndaheshin notat e një kënge popullore të kënduar nga Sinan Hoxha. Ishte i gatshëm t’i grindavecej shoferit të ndërronte kasetë...

Ilir Muharremi: Përzgjedhja pa konkurs dhe e gabuar e Alban Mujës

Në vitin 2017 artisti Sislej Xhafa u prezantua në Bienalen e Venecias me një ekspozitë të fuqishme që ngërthente fuqinë, shkatërrimin dhe vuajtjen që e ka kaluar kosova gjatë luftës së fundit. A u dallua Xhafa? Natyrisht dhe gjithmonë është provokativ dhe ngritë problemet politike dhe historike...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese