E merkure, 22.01.2020, 05:15 AM (GMT)

Search by date: 4/4/2019

Adil Fetahu: Konfederata ballkanike e Bajram Kosumit?

Siç bëjnë të njohur mediat e shkruara dhe elektronike, në fillim të këtij Prilli (a ishte “aprililili”, apo “serioze”), në Tiranë qenka mbajtur një Konferencë e quajtur “Balkans Leadership Conference”, në të cilën ish-kryetari i Qeverisë së Kosovës, Bajram Kosumi, paska

Fahri Xharra: Serbët, mohuesit më të mëdhenj të kombit tonë

“Dëshira dhe qëllimi ynë, - shkruante Josif Bageri, - âsht të ç’gjumim kombin prej gjumit rônd dhe t’a shohëm të nisun në udhët gjënd tëkjytetnimit dhe t’kulturës”.Një temë që nuk guxon të anashkalohet është edhe i ashtuquajturi albanizim i serbëve nëpërmjet myslimanizmit...

Milazim Kadriu: Isak Guta - Moisiu dhe bëma e librit

Në një ambient e Shtypshkronjës Lena Graphic në Prishtinë, posa doli nga shtypi u bë përurim i  librit  “Moisiu dhe bëma e librit” të autorit Isak Guta. Dalja nga shtypi dhe përurimi i librit u bë pikërisht në 140 vjetorin e lindjes së aktorit shqiptar  me renome, që dridhi ...

Atdhe Geci: Shqipja, gjuhë natyrore e perëndive

Të gjitha kohët janë në farën e të sotmes.Prindërit më edukuan ta dua vendin tim,ti dua motrat, vëllëzërit, dhe tërë atdheun.Unë s´adaptohem me asnjë “nënë” të huaj.Jam i lindur i dashuruar. Unë punoj natë ee ditë, që bima ime ta di prejardhjen e vet,ta di ku e ka rrënjën, nga i vjen gjelbërimi...

Alda Taçe Shpata: Arkeologjia poetike e Adem Zaplluzhës kalon nëpërmjet dhimbjes

Hermeneutika midis poetit dhe pritjes deri në baladën e radhës.Në dilemat e mia për të marrë në dorë një libër kalibri , libri i 180-të, me përsiatje të forta filozofike në brendi, baca Adem më shkruan :"Bija ime, shkruaj me shpirt ,sikurse shkruan shpirti im rebel , e nëse janë filozofike ato që unë shkruaj më mire...

Zymer Mehani: Toka ime

Shumëkush ty shpesh ta mësyuNga toka, nga qielli, nga detiE ti ç’ua bëre hatanëÇdo sulltani, krajli e mbretiTy të sulmoi shumëkushMe flakë, me zjarr, me hekurE ti ç’i mbulove me ziFatkëqinj i bëre me shekujShumëkush seç t’u vërsul...

Nebi Dragoti: Retiçencat e nipit

Qëndronte me dy bërrylat mbështetur në gjunjë dhe kokën vendosur në dy duart. Mendonte Nadiri për nipin që ishte  larg në emigrim. Mall kishte.. Kur ishte i vogël, e merrte me vete herë në krah e herë përdore, kur kulloste dhinë rracë. I mblidhte manaferra, mana e ...

Vaso Papaj: Drenica e Durrësit - simbol i lirisë dhe i bashkimit kombëtar

Shkrim me rastin e 20 vjetorit të mobilizimit të Përgjithshëm për përballimin e ofensives serbe për Çlirimin e Kosovës sipas Urdhërit nr. 151 dt. 31 03 1999 të Shtabit të Përgjithshëm të UÇK-së u ngrit me 01 04 1999 qenda e mobilizimit në Durrës, te “Drenica” e Gani KAPITIT, e cila  tashmë ka hyrë në historinë tonë gjithkombëtare...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese