E merkure, 22.01.2020, 06:14 AM (GMT)

Search by date: 4/10/2019

Reshat Kripa: Homazh për mikun tonë Teki Gjonzenelaj

Ike i dashur vëllau ynë Teki, ike duke na lënë një boshllëk të madh brenda vetes. Donim të të kishim gjithmonë pranë, të dëgjonim zërin tënd, mendimet e tua. Ti  ishe burri me një karakter të fortë, i pathyeshëm para tiranisë së diktatorëve dhe i papajtueshëm me ...

Mehmetali Rexhepi: Konotacionet filozofike të urës

“Ku me e dijtë pse kaq shumë ura dalin  para sysh e sa pak ndërtues ka”(Prend Buzhala: Ndërtuesi i urave; Facebook, 8 prill 2019);  kjo trajtë pyetësori zgjon rrathë koncentrikë të mendimit. Mendimi është i trajtës prozaike, por nuk e përjashton kundrimin poetik të dukurive…Sipër-shfaqja e tyre mbetet mbi figura e ...

Afrim Caka: Me tradhëtarët aleatë

Ali Ahmeti dhe Menduh Thaçi tronditën jo pak shoqërinë shqiptare me deklaratat e tyre se janë kundra Dr. Blerim Rekës? Ma thotë mendja se nuk do ta keqpërdor shkrimin tim dhe peshën shumë të rëndë dhe “seriozitetit” të deklaratave të tyre që provokuan mbajtjen e këtyre fjalimeve anti-kombtare...

Hasan Elshani: Gjuha-kombi-shteti është trinomi shumë i rëndësishëm

Historiku i poezisë shqipe ndër shekuj, ndahet konkretisht në tri etapa të zhvillimit të poezisë: asaj të Rilindjes, post-Rilindase dhe poezisë së sotme moderne. Një shkrim në Italinë e viteve 40-ta të shekullit të kaluar thoshte se “shqiptarët janë popull luftëtarësh dhe poetësh”. Shkrimtarët francez...

Fritz Radovani: O Shqipni, mos rrezikzeza

E pasha, ndejun mbi thasë t’ florijveNdër valle jevgkash, n’ lodër dudumash,Tallet i knaqun prej zanit t’ fqijve,Si qen mbas trumash. O pjellë e keqe! O dhun’, o kore!Qe, shtojzavallet, pa e dijt’, po kcejnëMe ty e zgërdhihen, e ‘j  kangë mortoreNën za shpërthejnë....

Kadri Tarelli: Mos e thyej vargun, poet!

Mos e thyej vargun, të lutem poet!Poezia, nuk është lojë.Në do të mbretërosh si mbret,Lere fjalën, të këndojë! Pse e thyen vargun, të lutem poet!Lëre burimin të shkojë.Gurgullon në udhën e vet,Dashuri në zemër të zgjojë...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese