E diele, 20.09.2020, 11:37 AM (GMT+1)

Search by date: 3/6/2020

Adil Fetahu: 7 Marsi - Dita e Mësuesit

Në kalëndarin e festave zyrtare dhe atyre jozyrtare, shtetet dhe kombet e ndryshme  të botës shënojnë dhe kremtojnë data të ndryshme nga historia e tyre. Shqiptarët e festojnë 7 Marsin, si Dita e Mëseusit, dhe kjo festë, ndonëse  në historinë tone shënon një ditë me rëndësi arsimore e kulturore,  ka mbetë...

Xhelal Zejneli: Poezia epike antike greke

Letërsia klasike greke fillon me dy poemat e mëdha epike, me “Iliadën” dhe “Odisenë”, të cilat bota antike mendonte se i kishte krijuar Homeri, ndonëse për të nuk dinte pothuajse asgjë. Për shumë qytete greke është thënë se janë vendlindja e poetit. Duke u nisur nga veçoritë gjuhësore të poemave...

Resmi Osmani: Befasia në kanalin e Korintit

Shtysën për të shkruar këtë tregim e mora nga takimi me mikun tim Sokolin, që edhe ai si unë, ka vite që lundron në dete dhe oqeane. Të ulur në kafe, u çmallëm dhe i dham sho-shoqit të rejat e fundit. Midis të tjerash, Sokli më njoftoi për ikjen nga jeta të një të njohuri të përbashkët. Më erdhi vërtet keq dhe mu...

Hilmi Saraçi: Kah po shkon Qeveria e Kosovës

Kanë kaluar disa javë nga formimi i Qeverisë së Kosovës në krye me Albin Kurtin. Por sikur nuk po dihet kah po shkom Qeveria e Kosovës pas koalicionit LVV dhe LDK .Qytetarët ishin për ndryshime sepse qeverisjet e deritanishme nuk ishin për një jetë dhe zhvillim më të mirë për qytetarët, për vëndin. Për të gjitha këto dobsi kishte mjaft...

Shaban Sinani: Takim me poetin Besim Xhelili

Ngado që të vetesh, dera në vendlindje çdoherë është e hapur. Edhe Tetova i mirëpret çdoherë kur i vijnë njerëzit që atë e bëjnë krenare dhe e lartësojnë kudo ku jetojnë e veprojnë. Shkrimtari Besim Xhelili kësaj here erdhi në vendlindje për të promovuar dhe për të prezentuar para publikut tetovar...

Hysen Ibrahimi: Sakrifica e Jasharajve - themel i shtetit të Kosovës

Shaban Jashari me djem Hamzën e Ademin, u dëshmuan se ishin në linjën e interesave kombëtare, u dëshmuan se ishin gjithëçka të gatshëm të flijonin edhe familjet e tyre për pavarësinë e Republikës së Kosovës, si një rast unik në tërë globin tokësor. Madje mund të themi pa mëdyshje ata u shndrruan në sakrificë...

Neki Lulaj: Sermitem

A nuk ishim edhe ne ata që hodhëmPiken e djersën së fundit lame mbi dhogëEdhe nga largësitë ne luftuam dhe mbrojtëmPër të mos e djegur shtetin në flakë e barot ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora