E shtune, 25.03.2023, 10:43 AM (GMT)

Search by date: 3/2/2023

Frank Shkreli: Këtu i thonë Dardani, o bir!

Ditët e fundit disa media dhe portale shqiptare kanë njoftuar për një zbulim të ri arkeologjik të një pllake me mbishkrimin “Dardanus” në Shkupin shqiptar.  Ky zbulim i një pllake varri u bë gjatë punimeve në Karposh tek varrezat e vjetra, e që sipas njoftimeve mediatike, daton nga shekulli i VI. Ky nuk është zbulimi i parë i gjurmëve dardane...

Nikoleta Kovaçi: Danizmi jonë!

Dje isha ne nje qytet te vockel! Qe perdite zvogelohet si me dore pushtuesish! Para se sa Dani te dilte ne aksion, po mendoja rrugeve te zbrazuna te tij; thujse mjerim!Ata pak njerez qe kishin mbete kishin nis fushaten! Aq pak kafene ka, sa te gjithe keto kohe bashkohen ne ...

Enver Bytyçi: Pse target i korrupsionit Rama-McGonigal ishte Berisha dhe jo Basha!

Ka shumë nga ata që aferën e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama, me ish-funksionarin e lartë amerikan, McGonigal e trajtojnë si goditje të Bashës e madje e përdorin si rehabilitim të tij në konfliktin e brendshëm në Partinë Demokratike. Por duket qartë se target i atij komploti korruptiv nuk është Lulzim Basha...

Ndue Ukaj: Ta kujtojmë sot Luigj Gurakuqin, këtë arbnor të madh

Atëbotë kur veproi dhe krijoi ai “Shqipnija ishte një tokë e lânun për pêsëqind vjet djerr” - shkruan Gjon Kamsi një nga njohësit e veprës së Gurakuqit dhe shton se  “ai u bâ mësues, luftar e rá dëshmori i Atdheut”.Gurakuqi ishte njeri i ndërgjegjshëm deri në pikën e fundit, thjesht ishte “ndera e djelmnisë shkodrane”...

Vilhelme Vrana Haxhiraj: Intervistë me Prof. Dr. Vedat Shehun

Para pak ditësh kam ngelur e mrekulluar nga studimi i Prof.dr Vedat Shehut me temë, “Evolucioni Paralel i Specieve katërgjymtyrshe”, botuar dhe konkretizuar me skema të kalkulara mjeshtrisht në median “Fjala e Lirë”.Për të gjithë ata që rendin pas së vërtetës Shkencore apo Historike dhe Letrare...

Idriz Zeqiraj: Pasojat e Aleancës kriminale LPK-PSSH po i vuan Kosova sot e nesër

Një histori tragjike e shqiptarëve të Shqipërisë londineze, siç i thonë Shqipërisë në kufijtë e përcaktuar në Konferencën Ambasadorëve në Londër, më 1913, do të bartej edhe në Kosovën e fund-shekullit 20-të.Pas një dekade rezistence aktive, ndaj pushtuesit serbo-sllavë, në pranverën e vitit 1998, në Kosovë...

Florim Zeqa: Kosova po vdes pas syve tanë!

Pa dyshim se zbrazja e Kosovës nga të rinjët, është dukuria më e dhimbshme dhe më e trishtë e cila po ndodhë para syve tanë. Rritja enorme e numrit të të rinjëve që janë duke e braktisur Kosovën është plaga më e rëndë në Kosovën e pasluftës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora