E hene, 01.06.2020, 02:25 AM (GMT+1)

Search by date: 3/18/2020

Adil Fetahu: Rektori famëkeq - Radivoje Papoviq

Në vështrimin tim për romanin e shkrimtarit Ibrahim Kadriu: “Na ishte njëherë Lotë Vaku”, botuar para disa ditëve në disa media,  kam përmendur  në kontekst negativ emrin e Radivoje Papoviqit, ish-rektorit të dhunshëm të Universitetit të Prishtinës, në periudhën 1991 – 1998, se ky ishte nipi i kriminelit...

Florim Zeqa: Aty ku ka shpresë e dashuri, ka edhe ardhmëri

Koha e vështirë nëpër të cilën po kalojmë nën ethet e "Coronavirusit", plot ankth e pasiguri çfarë do t'na sjellë e nesërmja, shpresa dhe dëshira për jetë duhet të jenë më të fuqishme që çdo kërcënim nga virusët e padukshëm...

Resmi Osmani: Dita e përjetësisë

Pas rrugëtimit të gjatë e të lodhshëm, që pasoi vrasjen e bimbashit të Gjirokastrës, në atë fillim marsi të ftohtë, me llohë e shqotë , gërxheve malore, pyjeve e monopateve, e ndjekur nga koshadhet turke, dhe sytë e zaptieve, çeta e vogël e Çerçiz Topullit me shtatë luftëtarë, arriti nga Gardhiqi në Mashkullorë...

Azgan Haklaj: Junta ushtarake e Edi Ramës përballë ushtrisë së koronavirusëve

Edhe pak ditë na ndajnë nga 7 prilli i vitit 1939, e premtja e zezë, ku nga toka, deti dhe ajri Ushtria Fashiste e Musolinit sulmoj Atdheun tonë.Pas 79 vitesh ushtria e koronavirusëve italianë, që siç dëshmojnë shkencëtarët është më e egër se ushtria e koronavirusëve kinezë sulmoj nga toka, deti e ajri Shqipërinë...

Vilhelme Vrana Haxhiraj: Koronavirusi - Zbatoni këshillat dhe do të jeni të fituar!

E gjithë bota po kalon një periudhë të vështirë, e cila ngjason me një luftë të ashpër dhe me një armik të rrezikshëm, me koronavirusin vdekjeprurës. Kjo betejë ka ndryshim me luftërat botërore që ka përjetuar njerëzimi, pasi armiku ka qenë përballë dhe shtetet kanë ditur të mbrohen. Kurse tani jemi në një situatë...

Fahri Xharra: Serbëve, armiku më i madh iu është e vërteta …

“Albanische Korrespondenz”,: “Dëshira e kësaj pune është të rrisim ndërgjegjën europiane për çështjen shqiptare.” Europa ishte e mbushur me prapagandë  antishqiptare ( pas viteve 1900 ) , ne nuk kishim njeri tonin që të na mbronë ,por i revoltuar ai ngriti zërin e tij kundër asaj që ai e quajti “Golgotha Shqiptare...

Përparim Hysi: Menopauzë Cerebrale Intelektualësh

Duke qenë se jemi të detyruar që të rrimë brenda nga ky"vetizolim me detyrim", dua të shpreh mendimin tim  për aktualitetin mediatik dhe më tej. Nëse them  atë  që ka thënë MARKSI në kohën e tij:" Jam një makineri e dënuar për të përpirë libra",as që më shkon në mend se ngjasoj me të, me mendimet...

Demir Krasniqi: Shteti me kufi ndërvëllazëror

A ka n’ botë , kund , ndonjë shtet ,Që kufizohet me vëllezër t’ vet ?!Në rruzullin e botës mbarë ,I vetmi është shteti shqiptar ,Që ka emrin Shqipëri –Kufizohet me vëllazëri ! Fli e qetë , Nëna Shqipëri –S’ ke nevojë me ruajt kufi !S’ ke nevojë ta kesh ushtrinë ,Se n’ kufi i ke vëllazërinë ,Që të ruajnë vërtetë si Nënë...

Qazim Shehu: Rradha e qumështit

Në atë kohë,  që ju e njihni,  qumështi ishte një problem, si çdo gjë që mezi sigurohet. Njerëzit çoheshin që më dy të natës dhe zinin radhë, dikush vinte në radhë një copë tullë, gur apo send tjetër,  dhe ikte për të ardhë sërish;shishe jo,  se kishte frikë se mos ia vidhnin. Njerëzit,  të topitur,  ishin mësuar me këtë tmerr...

Mehmetali Rexhepi: Përfundi fronit

të gjithë i përuleshin nën fronin e kadifenjtëi bartej trupi  kaba  mbi  koka  njerëzish të errtënjë mjegull e mbështolli me helme e flakëzbrazi turmën mijëra rrufe për qarkvartësit  hodhën  froninngjitur  bythës  Perandorit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora