E shtune, 25.03.2023, 10:16 AM (GMT)

Search by date: 3/11/2023

Xhelal Zejneli: Asociacioni s'është gjë tjetër pos ndarje e Kosovës

Historia e botës nuk njeh edhe një rast tjetër ku një minoritet që përbën vetëm 4 për qind të popullsisë së përgjithshme të shtetit, të ketë brenda atij shteti asociacionin e vet.Sot, situata gjeopolitike në botë ka ndryshuar në mënyrë drastike. Mbështetësja kryesore e Serbisë – Rusia, e angazhuar në agresionin ndaj Ukrainës...

Florim Zeqa: Nana e braktisur!

Nana dhe vendlindja janë të shenjta dhe të pazavendësueshme në jetën e njeriut. Emri i nanës dhe vendlindjes janë dy nocionet me të dashura, më kuptimplote dhe vlerëmëdha për çdo qenje njerëzore. Sikurse njëra (Nana) edhe tjetra (vendlindja) nuk braktisen për asnjë çmim dhe për asnjë pasuri të kësaj bote...

Edison Ypi: Banak

Sonte në këtë Banak televiziv do diskutojmë për Poezinë me dy vargje,BariAtje poshtë lëvizi barierë s'fryvi ai ç'pati ?!Si i shihni ju Zonja Gorja këto vargje me erën që fryvi e s'fryvi dhe barin që lëvizi e s'lëvizi ?...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora