E diele, 20.09.2020, 12:29 PM (GMT+1)

Search by date: 3/1/2020

Ramiz Lushaj: Çka thoshte ''Balzaku shqiptar'' për Lulzim Bashën në Hollandë

“Balzaku shqiptar”, shkrimtar i shquar nga Kosova, Sulejman Krasniqi, gjatë qëndrimit në Afrikën e Jugut, veçanarisht në kthim në avionin e madh “Olympiç” nga Johanesburgu në Athinë, teksa rrinim bashkë në dy sedilje kah dritarja në anë të majtë, më fliste me një pasion të madh për Lulzim Bashën...

Përparim Hysi: Minitregime për të qeshur

Kjo ngjarje ka ndodhur, kur ky, HASANI, qe aty nja dyzet e pesë vjeç. Aga nuk qe,  por nga anët tona kish mbetur një zakon: që burrave mbi 30-vjeç, veç emrit  duhet t'i shtoje këtë titullin "AGA". Nëse nuk ia shtoje këtë"ndajshtim", kur e përshëndesje,  tjetri të zemërohej dhe shkoi e vajti. Ky"model" ruhej...

Ylli Rakipi: Ilir Meta ka të drejtë, por nuk lejohet… Çfarë absurdi?!

Edhe 24 orë na ndajnë, nga një miting-manifestim, të shumëdiskutuar, që Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka thirrur ditën e hënë, në qendër të Tiranës.– Ilir Meta ka të drejtë, por ky është një akt i paprecendent dhe i papranueshëm për një President Republike, – ka shumë ditë, që ...

Dritan Kaba: Çfarë dreqin e ndërseu Edi Ramën kundër emigrantëve?!

Dje nga nga skena e Kongresit të Rilindjes Edi Rama iu hakërrye dhe kërcënoi emigrantët shqiptarë, se do i gjëmonte deri në fund të botës për të kërkuar se ku i kanë shtëpitë, pronat, bizneset, llogaritë e tyre bankare. Ky, që e ka kthyer vendin në një bazë të trafikut të kokainës, që e ka kthyer vendin në lavatriçe...

Enver Bytyçi: Teoritë e legjitimetit dhe rasti i pushtetit ilegjitim në Shqipëri

Legjitimiteti është ekuilibër, besim, harmoni, si dhe çelësi i çdo suksesi për qeverisjet në përgjegjësi. Kjo do të thotë se dimensioni i legjitimitetit është politik, ekonomik, social dhe moral. Për këto arsye filozofët dhe politologët përcaktojnë tezën se legjitimiteti është tipari themelor i shoqërive dhe shteteve demokratike...

Resmi Osmani: Udhëtim në tri kontinente (V)

Me ndihmesën e një fondacioni gjerman , në verë-vjeshtë të vitit 1203, ishim  duke përgatitur strategjinë afatgjatë të zhvillimit të vreshtarisë dhe verëtarisë së Shqipërisë. Pas studimeve paraprake dhe mesimeve(leksioneve) nga specialistet e fondacinit perkatës, u vendos që një grup përgjegjës për hartimin...

Shoqata e Mësuesve Shqiptarë “Naim Frashëri” në Austri festoi 17 Shkurtin

Për nder të 12-vjetorit Pavarësisë së Republikës Kosovës, Shoqata e Mësuesve Shqiptarë „Naim Frashëri“ në Austri, më 23.02.2020, në Langenlebarn-Tulln Niederösterreich, organizoi një program fesitv me nxënësit e mësimit të gjuhës shqipe. Mes mysafirëve të shumtë ishin edhe zotëri Roland Bimo...

Thanas Gjika: Legjendë e romanizuar me sukses

Qyteti piktoresk i Pogradecit me fshatrat përreth, i ka dhënë kulturës dhe letërsisë shqiptare një varg personalitetesh të shquara, si gjuhëtarin Prof. Gjergj Pekmezi, poetin e shquar Lasgush Poradeci, prozatorin klasik Mitrush Kuteli, shkrimtarët e talentuar Vasil Alarupi, Dhimitër Xhuvani, humoristin Niko Nikolla...

Xheladin Mjeku: Dalja përtej dhimbjes

Çdoherë kur lexojmë diçka nga krijimtaria letrare e Timo Mërkurit (1955), nuk mund të ndalojmë pa e “shterrur” gjithë lëndën tekstore që kemi para vetes, pavarësisht në cilin zhanër të krijimtarisë letrare është ai shkrim. Por, e veçanta e kësaj që na preokupon në masë është “Anatomia e lotit”, një paraqitje prezentative e krijimtarisë së tij ...

Edison Ypi: Divorc

Të dy me shkollë të lartë. Të dy me smartfona. Të dy me email, fejsbuk, instagram, pasuord që nuk e zbërthen dot as CIA. U njohën gjatë ceremonisë së promuovimit të një libri të palexueshëm nga një autor i neveritshëm. Ai u magjeps pas saj kur ajo i tha "shum' nice ky libri". Ajo u marros pas tij kur ai i tha...

Fetah Bahtiri: Hysen Ibrahimi - Avdyl Uka hero i dëshmuar i atdheut

Në të vërtetë autorit Hysen Ibrahimi i është dashur të bëjë hulumtime të thukëta, të takojë personalitete të shumta, të bisedojë me ta gjerë e gjatë për të nxjerrë në dritë argumentet pse Avdyl Uka është hero i dëshmuar i Atdheut. Autori ka bërë një punë voluminoze dhe ia ka arritur qëllimit që para lexuesve ta prezantojë në...

Diadema Stil: Nën darët e dhunës pa alibi

Në vend të mendimit të lirë dhe lirisë së zgjedhjes së alternativës, me anë të dialogut dhe ballafaqimit të alternativave, kasta e vazhdimësisë neokomuniste ka zgjedhur presionin dhe shantazhimin, si mjete të përgjunjës së kundërshtarit dhe tkurrjes së dimensionit opozitar të shoqërisë...

Libra të rinj: Shefqet Dibrani - Adrenalina e një titisti

Në shënimin, “LAKMIA PËR T’U BËRË PRESIDENT I KOSOVËS”, i vendosur si parathënie e librit autori ka theksuar se: Këto rrëfime janë rezultat i zhvillimeve politike në Kosovë dhe brenda vetë Lidhjes Demokratike të Kosovës. Në zgjedhjet e 6 tetorit 2019, LDK-ja doli përsëri humbëse, por...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora