E merkure, 03.03.2021, 12:42 PM (GMT)

Search by date: 2/9/2021

Edison Ypi: Tango

Kontrabanda ndjeu nga pas në sup dorën e akullt të Shtetit. Nervoz, zevzek, flokët xhelatinë, mustaqespic, shteti e mbërtheu dhe e tërhoqi Kontrabandën vrullshëm në një rrotullim marramendës. Kur fytyrat e të dyve, Shtetit dhe Kontrabandës, u ndodhën ballë për ballë, ja krisi me zjarr Shteti...

Dukagjin Hata: Haxhi Dauti, udhëtimi mbresëlënës i një rrok stari shqiptar

“Rrugëtimi muzikor më ka dhënë kaq shumë miq e shokë, fansa e bashkëpunëtorë, sa nuk do të mjaftonin dhjetëra jetë të zakonshme në një jetë për t’i pasur”, e nis rrëfimin Haxhi Dauti, rrok stari shqiptar që doli në rrugën e muzikës këtu e rreth pesë dekada të shkuara, në një qytet me asht të pëndezur shqiptarie, emri i të cilt qe...

Jusuf Buxhovi: Maqedonia, pjesë e botës shqiptare

-Reagim ndaj teksteve shkollore në Maqedoninë e Veriut ku  shtrembërohet historia e shqiptarëve, duke u paraqitur si ardhacakë dhe "pushtues" të Maqedonisë gjatë Perandorisë Osmane! Ky diskurs nuk është i rastësishëm e as i sotëm, por pjesë e fushatës së organizaur nga akedemikët maqedonë si dhe klasa politike...

Gjokë Dabaj: Në të gjitha kohët Serbinë e kanë poshtëruar vetë serbët

Më bëri përshtypje përgjigjja e presidentit Aleksandar Vuçiq ndaj letrës shumë të arsyeshme dhe shumë njerëzore të presidentit Xhou Bajden.Me vertikalitetin e një zorre dhe shumë i ngjashëm edhe fizikisht me një zorrë, ai iu përgjigj presidentit Bajden: “Ne nuk do të lejojmë poshtërimin e Sërbisë”...

Luan Kalana: Sytë e nënës

Dua t’i shoh syte e tut’i hedh sytë  ,të  lozin lë ndinave .të  mbledhin lule trendelina,të  mbajne aromë   parfum karafila,Të  mbije me vesë bari,gjelberim,Të  kullosin kecë rit e shqeratTë  lulezojë  edhe në  mal pranvera ,Të  ngroh zemrat,të  ndjellin beharin. T’i mbjell sytë  fushave pa...

Agron Xhagolli: Rreth veprimtarisë së një shoqate me vlerat e një institucioni

Ka qenë një rastësi e këndshme që në një nga ditët e shtatorit të vitit 1979, kur një grup studiuesish nga ish-Instituti i Kulturës Popullore dhe Instituti i Gjuhësisë dhe Letërsisë Shqipe, pranë Akademisë së Shkencave të Republikës së Shqipërisë, që ishim për kërkime folklorike dhe gjuhësore në Kosovë...

Fran Gjoka: Era dhe shkumëzimet e detit të trazuar, akuzojnë!

Sapo ka dalë libri më i ri i shkrimtarit të njohur Viron Kona, i titulluar “Përbindëshat e Otrantos”, një novelë, e cila qysh në kopertinë dhe në titull, të bën kureshtar dhe të nxitë t`ia nisësh menjëherë leximit. Kështu më ndodhi dhe mua. Nisa ta lexojë librin me kureshtje, nga faqja në faqe...

Albert Zholi: Flet këngëtari popullor Arben Jorgji

Arben Jorgji mbetet një ndër kënëgtarët më të mirë popullor të krahinës së Kolonjës. Ai ka  rreth 300 këngë të tabanit kolonjar, leskoviqar në repertorin e tij prej të cilave 10 janë videoklipe dhe me të cilat ka krijuar 2 albume këngësh. Sipas tij sot për sot është shumë e vështirë të jetohet me anë të këtij profesioni sepse...

Ferid Agani: Ibush Reçica - Mëshira

Të shkruash libër për mëshirën si njërën prej kategorive më fundamentale etike në periudhën post-deontike të neoliberalizmit dhe modernizmit global që aktualisht po e jetojmë, ka paraqitë sfidë dhe reflektim të veçantë gjeniunintelektual dhe emocional të shkrimtarit të mirënjohur Ibush Reçica...

Skënder Lika: Profili i politikanit të ri shqiptar - Flamur Sefaj

Nuk do t’i shkruaja këto radhë, nëse protagonistin e tyre, njeriun me vizion dhe koherencë profesionale dhe intelektuale, z. Flamur Seitaj, nuk do ta kisha njiohur nga afër. Përfshirja e tij në politikën e re të shtetit të Kosovës, si deputet në Kuvedin e Kosovës, do të ishte një vlerë e shtuar e përfaqësimit më të mirë që politika ka në shtresat e...

Sevdail Hyseni: Spica me libër

Pas kaq viteshSpicës Metalike,I buzëqeshi fatiN’vjersha satirike! Po na del me libërSi kurrë më parë,Për ta mat vetenSikur në pazar...

Gëzim Loka: Xhelal Mudë Vladi, luriani trim dhe qëndrestar

Në gjurmët e ndezura të Luftës së Madhe Antifashiste Nacionalçlirimtare, ku krahina e Lurës mbajti një peshë të konsiderueshme jo vetëm në Dibër, Kukës, Mat e Mirditë, me të cilat rrethohet, por në gjithë hapësirën shqiptare, radhitet edhe Xhelal Mudë Vladi, ish partizan dhe më vonë oficer i Ushtrisë shqiptare...

Poezi nga Atdhe Geci

Dëgjoni si këndojnë Muzat e Jonits´harrohet pellazgjia, kryeqyteti saj,s´ harrohet Dodona as vendlindja eShqipërisë, nuk harrohen përënditë!Humbja kujtesës është e pamundurkujtesa lirisë e ka peshën e drejtimitpeshën e së kaluarës dhe së ardhmespeshën e kthimit të çamëve në atdhe.Ky det peshkërritës...

Fritz Radovani: Nen Adriatik asht balta

Një Mik më shkruen këto ditë, sigurisht, me keqardhje per gjendjen e krijueme në Shqipni... “Mbas 100 vjetësh, akoma nuk e kanë mësuar të vërtetën se, është i zoti që e nxjerr gomarin nga balta.”...Tregon per ngjarje të partive të pista LSI, PISI, PQN, PSSh.., e kush po i merr...

Idriz Zeqiraj: Mërgimtarët po diskriminohen

Pas konsultimit me përfaqësues të subjekteve politike dhe të shoqatave e klubeve të Mërgatës shqiptare, në disa shtete të Evropës dhe Amerikës, ju drejtohemi Ju, të emërtuarëve më lartë, që ta shqyrtoni, madje, me urgjencë, nguti, kërkesën tonë, për zbatim të ligjit postar botëror...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora