E merkure, 03.03.2021, 12:09 PM (GMT)

Search by date: 2/5/2021

Alma Lama: Njohja e Izraelit eshte ne interes te Kosoves

Njohja, vendosja e maredhenieve diplomatike me nje shtet dhe hapja e ambasades jane tre faza te ndryshme te nje procesi qe behet sipas protololleve diplomatike.Por ne te trija keto faza kerkohet respekt dhe pajtueshmeri e nderjellte,  gje qe nuk mund te ndryshoje sa here nderrohen qeverite...

Xhelal Zejneli: Antidrama

Antidrama ose drama e absurdit është drejtim në krijimtarinë dramatike që u paraqit në Francë në vitet ’50 të shekullit XX. Përfaqësues të dramës së absurdit ishin dramaturgu francez me prejardhje rumune Ezhen Jonesko (Eugéne Ionesco, 1912-1994), romancieri dhe dramaturgu...

Nue Oroshi: 7 faktet pse duhet votuar numri 7 Anton Quni

Shpeshherë votuesit në Kosovë gjatë zgjedhjeve votojnë me eufori herë duke votuar kandidat që i takojnë partive të tyre të preferuara madje pa e shikuar faktin dhe pa menduar fare se cilin kandidat po e votojnë që ta përfaqësoj qytetarin e Kosovës në Parlamentin e Kosovës. Më pas po ankohemi se kemi...

Xhemal Ahmeti: Kosova Pro-Palestineze as 3 ditë nuk mbijeton

Konjufca paralajmëroi se po erdhi LVV në pushtet do të rishfaqen problemet sërish me SHBA në favor të BE -së [duke rishqyrtuar marrëveshjen amerikane rreth Izraelit], kjo e cila, BE pra, për arsye të ekspansionit ekonomik, antisemitizmit ende të paçrrënjosur dhe ideologjisë rusoafine të burokracisë aty mban anën e aksës lindore...

Jusuf Buxhovi: Rugova midis mitit dhe mohimit

(Mos)kuptimi i misionit historik të LDK-së në procesin e shtetndërtimit si dhe i rolit të Ibrahim Rugovës në të, siç po shfaqet në fushatën zgjedhore nga ai i ikonës partiake në anë të ndryshme e deri te mohimi i tij kuturu nëpër studio televizive nga disa opinionistë ikonoklastë, dëmton pikërisht kauzën mbi të cilën...

Blerim Latifi: Dita që tmerroi Titon

Gjatë gjithë ditës së 4 shkurtit 1945 Brigada e Shaban Polluzhës, e organizuar në njësi të vogla sulmi, ishte bartur në zonën e Qyçavicës. Duke e menduar këtë riorganizim si shpartallim të saj, brigadat partizane, krejtësisht të shkujdesura, u lëshuan në të ashtuquajturin pastrim tereni...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora