E hene, 06.04.2020, 07:20 AM (GMT+1)

Search by date: 2/5/2020

Sabile Basha: Personaliteti i Idriz Seferit në shkrimet e Sadulla Brestovcit

Para disa viteve, kur Instituti i Historisë së Kosovës kishte organizua simpoziumin për jetën dhe veprën e Idriz Seferit, unë, me atë rast përgatita dhe paraqita temën “Veprimtaria atdhetare e familjes Seferi”. E punova gjatë dhe, me një përkushtim shkencor, por nga ajo që mëtoja, më dolën dhe u hapën shumë vështirësi e dilema...

Fran Gjoka: Horizont gri

Intervistë e gazetarit Fran Gjoka me shkrimtarin Viron Kona-Z. Viron, ju keni shkruar disa libra për emigracionin. Është ky një interesim i veçantë juaji si shkrimtar?-Shpesh gjërat janë rezultat i kushteve dhe rrethanave që krijohen, jo gjithçka  mund ta planfikojmë, madje shpesh herë jeta na çonë..
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese