E enjte, 22.04.2021, 03:33 PM (GMT+1)

Search by date: 2/27/2021

Adil Fetahu: E vërteta dhe realiteti, në Serbi ‘’No Pasaran’’!

Një deklaratë e kryetarit të Akademisë Serbe të Shkencave dhe Arteve, e dhënë Radio-Beogradit në vitin 2015, dhe e përsëritur në vigjilje të Krishtlindjeve ortodokse në janar të këtij viti, që prej fillimit është duke shkaktuar “stuhi” brenda dhe jashtë asaj Akademie, ne opinionin publik, në...

Fazli Maloku: Takimi im i parë me bacë Adem Demaçin

Qershori i vitit 1990. Bacë Ademi ishte liriuar nga burgu i tretë! Ende pa dalur nga burgu, ishte përhapur lajmi se "Adem Demaçi është vërbuar totalisht". Lajm i trishtuar për të gjithë shqiptarët. Nisur nga ky informacion si duket pjellë e UDB-së, edhe poeti i mirënjohur shqiptar, z. Adem Istrefi...

Fahri Xharra: O Zot e di ti që po humbasim drejt vrimës së zezë?

“Valë  ofensive shume e gjere dhe e organizuar ka filluar e po ka sukses kundër kombit shqiptar, identitetit shqiptar dhe interesave te kombit. Kemi qene te shqetësuar për strategjinë dhe qëndrimet sllave e greke, normal qe përsëri duhet te jemi te shqetësuar por po kuptoj se ka dale ne plane ...

Basir Çollaku: Diktatura e re e bijve e do të vdekur Agron Tufën

Shqipëria po hyn në zgjedhjet parlamentare 2021 me një paradoks monstruoz: pas 30 vitesh nga rënia formale e diktaturës komuniste, Shqipërisë i duhet të ndeshet sërish me po atë trashëgimi diktatoriale, të cilën pandehëm se e rrëzuam. Është i njëjti establishment ideologjik, janë të njëjtët personazhë të pushtetit të djeshëm...

Zenel Çeliku: Bluzat e bardha janë heronj

Shumë kush kanë akuzuar mjekët dhe infermierët, se janë të korruptuar duke I quajtur padrejtësisht “mafia me bluza të bardha. Apsolutisht në asnjë rrethanë nuk mundet të ngatërrohen mjeket me kardiokirurgun Prifti I cili është akuzuar për korrupsion pasiv, por akoma pa prova, në asnjë mënyrë nuk mundet të bëhen pis...

Fritz Radovani: ‘’Kleri katolik shqiptar dhe Europa...’’

Bisedat e At Mëshkalles kishin një qellim kryesisht të mirë, prandej koha që kalonte njeriu me Té, për të gjithë dukej aq shumë e shkurtë. Çdo fjalë të mësonte dishka të mangët po, Ai, nuk pritonte me u rikthye prap për me të mbushë mendjen.Kur rikthehëj për me dhanë ndonjë...

Florim Zeqa: Ja pse Vjosa Osmani nuk i duhet më LDK-së!

E dalldisura pas pushtetit duke manipuluar përmes të ashtuquajtures "Lista Vjosa", nën slloganin mashtrues "Guxo" e manipuloi një pjesë të konsiderueshme të elektoratit të LDK-së për ta ngritur LVV-në, përmes së cilës synon ngritjen e saj në postin e presidentit...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora