E merkure, 21.08.2019, 09:08 AM (GMT+1)

Search by date: 2/2/2019

Elvi Sidheri: Vlora, dikur qendër e hebraizmit në Mesdhe

Veç pak ditë kanë kaluar nga Dita E Kujtesës, që në mënyrë të përvitshme shënohet në tërë Europën, edhe në Shqipëri, ku krenarisht, si askund tjetër (ndoshta me përjashtim të Danimarkës, ku hebrenjtë u mbrojtën si në Shqipëri), populli e shteti shqiptar mes trishtimit të çiltër për miliona...

Skënder Kapiti: Shqipëria nën një regjim korruptivonarkoshtet

Nuk është e vështirë për ta konstatuar këtë realitet të kalimit të Shqipërisë nga regjimi ateisto-komunist në një regjim korruptivo-narkotik.Shqipërisë ia dhe epitetin shtetëror shtetit shqiptar ideologjia socialkomuniste, të  një Republike ideologjike komunisto-socialiste...

Engjëll Koliqi: Te skulptori Nue Martini pamë mrekulli

Sikurse gjatë verës, me veprimtarin e madh e të palodhshëm Pashk Ballabani, edhe gjatë këtij janari e vizituam skulptorin e mrekullueshëm kosovar Nue Martini, i cili po i mahnitë artdashësit italianë. Vizita e këtyre ditëve nuk ishte e rastësishme. Verës ai na ...

Frank Shkreli: Presidenti Rugova nuk e humbi asnjëherë rrugën drejt varësisë

Në Janar të vitit 2009, komuniteti shqiptaro-amerikan organizoi një akademi përkujtimore me rastin e 3-vjetorit të vdekjes së Presidentit të parë të Republikës së Kosovës, Dr. Ibrahim Rugovës.  Këtë muaj u bënë 13 vjetë nga ndarja prej kësaj jetë e Presidentit Rugova.  Me këtë rast e kujtojmë këtë burrështeti...

Demir Krasniqi: Tomë Nikolla

U nda nga Jeta , Tomë Nikolla –Një  talent me mendje t’ holla !Themeluesit  që i shkoi për dore –Ansambli i Këngëve dhe Valleve Popullore ! Tomë Nikolla , është prej këngëtarëve –Shumë i dashur prej të parëve !Shumë i dashur për publikun ,Bashkëkombësit  dhe për mikun !...

Sevdail Hyseni: Piktori dhe Doktori

Kuvendi shqiptarÇmendet o mik,Seancat plenareKthehen në cirk! Tronditet ShqipëriaAferë e skandale,Me fjalë të pistaE shprehje banale!...

Fatmir Halimi: 'Jeta është kthyer, pasojat shërohen ngadalë'

Libri publicistik “Jeta është kthyer, pasojat shërohen ngadalë” i shkrimtarit, publicistit e gazetarit të dikurshëm, z. MURAT GASHIT, përmbanë shkrime të përzgjedhura gjatë kohës sa ai ishte gazetar  i  Rilindjes famëmadhe, në periudhën e paraluftës dhe pas çlirimit të vendit...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese