E merkure, 03.03.2021, 12:40 PM (GMT)

Search by date: 2/18/2021

Timo Mërkuri: Fjalë për Lefter Çipën

Pilurjotë kudo që jinni dhe ju vëllezër himariotë të 53 fshatrave!Ju burra shteti që e doni Shqipërinë si Lefter Çipa dhe ju miq e shokë që emrin e Lefter Çipës e lexonit Lefter Shqiptari apo Lefter kënga; më dëgjoni!Një lajm i zi si një tërmet njëqint ballë na goditi ...

Jahja Drançolli: 90-vjetori i tragjedisë të quajtur Milan Šufflay

Në kalimin e natës 18/19 shkurt të vitit 1931 është kryer në Zagreb vrasja e Milan Šufflay, e përgaditur nga regjimi i mbretit Aleksandri I Karagjorgjeviq, vrasje kjo që kishte bërë jehonë të madhe në opinionin publik europian e botëror. Lidhur me këtë vrasje është i njohur edhe reagimi i personaliteteve të shquara të shkencës dhe të kulturës, si, Albert Einstein...

Blerim Latifi: Nëntë fakte që flasin shumë

Ishte Perëndimi ai që ruajti kujtesën e dokumentuar për Skënderbeun dhe luftërat e tij. Për më shumë se tre shekuj kultura përndimore prodhoi qindra libra historiografikë e letrarë dhe qindra vepra arti mbi Skënderbeun dhe shqiptarët, në një kohë kur në atdheun e tyre gjuha shqipe ishte e ndaluar të shkruhej...

Gjekë Gjonaj: Qyteza e Dinoshës, dëshmi e një vendbanimi parahistorik

Kah fundi i shekullit V para e.s. u paraqitën edhe vendbanimet e qyteteve të para Ilire. Ato ishin qendra ekonomike, zejtare dhe tregtare, të rrethuara me vendbanime të fshatrave. Vendbanimet qytetare gjendeshin në rrugë të rëndësishme tregtare dhe ishin mirë të mbrojtura me mure të forta...

Fritz Radovani: 30 vjet B.S.P.SH.

30 VJET BSPSH - SHKODER... Kujtojmë sot Shqipninë tonë, mbas ngjarjeve në Rumani në Dhjetorin e vitit 1989, kur komunizmit po i vinte fundi edhe në Ballkanin e shpartalluem nga diktatura sllavokomuniste e enveriste. Radha mërrijti tek “kështjella” e fundit e tij, në një nga shtetet ...

Adil Fetahu: Letër urimi Albin Kurtit

I nderuari  zotri kryeministri  i  radhës, Albin Kurti,Së pari, Ju uroj për fitoren e madhe të Lëvizjes Vetëvendosje, që arritët në zgjedhjet e 14  shkurtit, kur VV fitoi vota më shumë se të gjitha  bashkë  subjektet tjera të çertifikuara për ato zgjedhje. Ky është një sukses, por njëkohësisht është një obligim i madh...

Gëzim Llojdia: Ku po shkon poeti Lefter Çipa

Në ditët e festivalit folklorik të vitit 2009 shtëpia botuese "Uegen" botoi dhe hodhi në qarkullim libri "Engjëj të polifonisë" të autorit Lefter Çipa.Ky është libri i nëntëmbëdhjetë i këtij autori, por ndryshe nga librat e mëparshëm në përmbajtje të të cilave ka qenë poezia në...

Florim Zeqa: Fitore me përgjegjësi të lartë historike!

Meqenëse është adresimi im i parë publik pas zgjedhjeve, duke e respektuar në përpikmëri vullnetin e sovranit, shfrytëzoj nga rasti t'ua urojë fitoren të gjithë votuesve dhe mbështetësve të LVV-së, por njëkohësisht edhe t'i përgëzojë të gjithë qytetarët e vendit dhe mërgimtarët për sjelljen dinjitoze ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora