E hene, 06.04.2020, 06:51 AM (GMT+1)

Search by date: 2/10/2020

Vilson Culaj: Saga e shtegtimit individual e shekullor të gjakut Arbëror

I zhveshur nga çdo ndikim subjektiv, vendosa ta lexoja romanin “ DY BOTË “ të shkrimtarit Elvi Sidherit për t’i qëndruar besnik autorësisë së tij dhe thënies magjike të Borhesit “ se librin e mirë duhet ta lexojmë së paku dy herë në jetë”.Ky roman ka në qendër të rrëfimit fatin e individit femër dhe gjakimin e...

Xhelal Zejneli: Pjesë nga gramatika e gjuhës shqipe

GJUHA – Shkenca që merret me studimin e gjuhës quhet gjuhësi (linguistikë). Degë të gjuhësisë janë: fonetika, leksikologjia dhe gramatika. Fonetika i studion tingujt e gjuhës. Leksikologjia merret me studimin e fjalëve të një gjuhe. Gramatika studion strukturën e gjuhës. Ndahet në dy pjesë: në morfologji dhe në ...

Skënder Kapiti: Anton Quni- Ministri i duhur në Ministrinë e duhur

Nuk do zgjatem për të shpjeguar se çfarë është politika, por do të them vetëm njërën  dhe kryesoren: politika është një aktivitet i cili synon pushtetin duke perdorur çdo mjet. Në demokraci sëmundja më e rëndë politike është partizanizmi, nepotizmi, servilizmi,korrupsioni dhe injoranca...

Edison Ypi: Pasul

Qaf Thanë. Po afron mesnata. Dogana e shkretë. Kryej formalitetet në të dy anët. Po iki në Kosovë. Për herë të parë. Vetëm. Pa makinë, pa shok, pa shoqërues, pa këshilla, sugjerime, spjegime. Erresirë, ftohtë, shi, erë. Përpara një vend i panjohur. Ja një taksi. E vetme, e vogël, delikate, e mjerë, antipod i Benzave tanë...

Poezi nga Liliana Muça

Merre ti erë këngën timeShpërndaje brigjeve të Erzenit,Merre dhimbjen timeSi varg të refrenit … Merre ti erë këngën timeE shkrova me plagën e shpirtit;Plagë e grushtit nga dimri klasor,Më i egri dimër njerëzor...

Keka: Ja kush ishte kujdesur për Kalin e Gjergj Kastriotit

Meqenëse jemi me vite e vite dhe shekuj nga largësia e asaj kohe shumë gjëra janë të njohura rreth oborrit mbretëror të Shtetit të Arbërit të udhëhequr nga Gjergj Kastrioti,por ka ende akoma për të sjell në kohën tonë gjëra se si ishte dhe kush shërbente brenda oborrit mbretëror të tij.Në kuadër të kësaj ,këtu po sjell këtë se në fakt kush i...

Përparim Hysi: Kujtimet e një muzikanti

Kur mbarova së lexuari librin e NIKOLLAQ BULOS "Një jetë me muzikën", më erdhën në mend një varg asociacionesh apo dhe thënie njerëzish të ditur kohërash,por më sinjifikative m'u duk ajo që thotë CEZARE PAVEZE:"Të shkruash është bukur,se bashkon dy gëzime njëherësh: flet me vete, por dhe me të tjerë"...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese