E hene, 06.04.2020, 05:44 AM (GMT+1)

Search by date: 2/1/2020

Timo Mërkuri: Për besën e Kostandinit

As e re dhe as e papritur nuk ishte për lexuesit prurja më e fundit  e Petrit Rukës, krijimi poetik “Besa e Kostandinit”. Për nga entusiazmi që ngjalli te lexuesit dhe për sfidën që i bëri botës letrare disi të çoroditur shqiptare, çfaqja e saj në portale i ngjan çpalosjes së flamurit në një shesh beteje me thirrjen…”Pas meje kush është...

Enver Bytyçi: Perspektiva amerikane e dialogut shqiptaro-serb!

Nuk është fjala për dialogun midis Edi Ramës dhe Aleksandër Vuçiq. As për marrëdhëniet e këtyre të dyve me presidentin e Kosovës dhe Baton Haxhiun. Të katër këta nuk kanë nevojë as për paqe, as për dialog, as për ndonjë zgjidhje. Të katër këta tashmë e kanë bërë zgjedhjen dhe zgjidhjen e tyre...

Mehill Marku: Një jetë bashkë... në dallgët e detit!

I shikoni këta dy burra : si dy male lidh sup me sup me  njeri tjetrin apo si dy dallgë deti që ndoqen  njëri tjetrin? Ata të dy: SKENDER  DOÇI e NDUE  JAKU i njihni të gjithë ju se ata  kanë qenë e janë burra me emer të madh per gjysem shekulli dhe sot e kësaj dite, në Floten Luftarako Detare...

Hajdar Fejzullahu: Më fal Evropë!

Evropë, më fal?E di që të kam dal duarshpo më zunë, me shpuan njërin syZhigu më kishte depërtuar deri në truMbeta vetëm me një sy…Shikoj Romën, KonstadinopojënUnë u përpoqa të jap diçkaTë tregoj se jam bir Evrope...

Florim Zeqa: "Mashtruesi" Albin apo tradhtari "Putin"!?

Pas putinizimit të LDK-së, respektivisht të ri-zgjedhjes së Isa Mustafës në krye të partisë, këtij produkti me afat të skaduar politik dhe zgjedhjes së strukturave udhëheqëse nga figura përverse politike, më shumë biznesmen milionerë dhe matrapaz sesa udhëheqës politikë, pa Vjosa Osmanin LDK-ja...

Fahri Xharra: Kush ishte Shën Albani i Britanisë?

Heronjtë e Trojës me fiset e tyre, që shpëtuan nga shkatërrimi, u shpërngulën për në Europë. Ene Dardanidi u vendos në Itali, ku pasardhësit e tij themeluan Romën dhe më vonë Perandorinë Romake. Kurse i nipi i tij, Briti, u vendos në Angli. Por atje gjeti popullsinë, e të njëjtit gjak të tij, që kishte krijuar Albionin...

Edison Ypi: Sala Saliu

Pyete; Cili është lideri legjendar i Partisë Demokratike ? Po tu përgjigj “Sala”, dije se përpara ke një azgan djalë. Shqiptar i kulluar që sheh punën e vet. Banon, të themi, diku në Laknas. Ka tre fëmijë. Gruan, pleqtë, dhe fëmijët, i mban me sakrifica. Mban mënt mirë tmerret e kooperativës. Ka qënë pak vite në emigracion...

Blerim Latifi: Në venat e sulltanëve osmanë ka rrjedhur gjak serb

Këtyre adhuruesve të Perandorisë Osmane tek ne, hiç s’po ju pëlqen që në këtë filmin e ri “Ngritja e Perandorisë : Osmanët”, krahas Sulltan Mehmetit II, po shfaqet edhe gruaja e babës së tij, Sulltan Muratit II, sulltanesha Mara Brankoviq, e cila ishte vajza e mbretit të fundit serb Gjuragj Brankoviqit. Që nga Beteja e Kosovës e vitit 1389, kur Sulltan ...
Gallery

Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese