E merkure, 01.02.2023, 07:53 PM (GMT)

Search by date: 12/5/2022

Frank Shkreli: Xhevat Kallajxhi - Abraham Linkolni: Mos u trembni nga e vërteta

Federata Pan-Shqiptare e Amerikës VATRA, në bashkëpunim me Teqen Bektashiane Shqiptare në Amerikë, me rastin e 100-vjetorit të marrëdhënieve diplomatike mes Shqipërisë dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës, promovuan librin, “Lincoln”, të ish-Editorit të Diellit dhe të ish-redaktorit të Zërit të Amerikës...

Kalosh Çeliku: Edhe unë i ndihmova ''Allahut'' në minare

Populli shqiptar ka krijuar me mijëra anekdota për Hoxhën e “Allahut”. Ndoshta, dhe letërsia popullore shqiptare është më e pasura në këtë zhanër. Ku ta dish?! Mundet. Filip Papajani një shkritmtar rilindas shqiptar ka thënë për hoxhën: Njeri i soçëm me tru të moçëm. Vaso Pasha: ka shkuar edhe më larg…

Fritz Radovani: Kjo asht Shqipnia e Gjergj Kastriotit

Edhe pse me 17 janar 1468 Gjergj Kastrioti mbylli sytë, Shpirti i Tij vazhdoi me jetue në trojet tona, aty ku dhuna dhe terrori për me zhdukë Fenë Katolike dhe ndjesitë Atdhetare Shqiptare kjene të pashembullta në tokat e pushtueme nga turqit. Për Gjergj Kastriotin u banë shumë...

Albert Habazaj: U takova me Krishtin në L’Aquila

Nuk isha maratonomaku antik që rendte Mesazhin e fitores në qytet për të çuar,Dyzet kilometra në këmbë, me hap e vrapGojën nga kthetrat e dhembjes për të shpëtuar. Më kishte humbur Zoti, e ndjeva. Më kishte humbur heroi...

Atdhe Geci: Nëna e këngëve të zemrës

O pellazgji ipesh. O  Çamëri  pellazgeEkzisteca e jote nuk di të vjetërohetnga errësira lind dielli  dhe  drita tijnë një lindje të  kërkuar  nga  njeriumbështetem në artin  tënd  të  jetës.Nënë  e  këngëve  të  zemrës, thuaje...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora