E marte, 29.09.2020, 05:11 AM (GMT+1)

Search by date: 12/4/2019

Fahri Xharra : As gegë e as toskë e as kosovar por vetëm shqiptar

Deshta të bëj një analizë pak si ndryshe te një libri të botuar rishtas: “ Unë jam gegë” të Mustafa Nanos. Po them ndryshe sepse do të nisëm vetëm nga qëllimi i mesazhit (kumtit) të cilin libri mundohet të na jep. Librit ia potencon qëllimin e keq të tij edhe parathënja e Primo Shllakut. Jo rastësisht u gjetën këta të dy...

Fran Gjoka: Gëzim Tushi - Gratë në kohën e tyre

Sociologu i njohur, Mjeshtri i Madh, Gëzim Tushi ka një kohë të gjatë që i është përkushtuar me këmbëngulje sociologjike, intelektuale dhe politike temës së madhe e të ndërlikuar të femrës në përgjithësi dhe veçanërisht problematikave sinkretike e komplekse të gruas shqiptare...

Kalosh Çeliku: Kur gjaku dhe shpirti qarkullojnë në damarët e poezisë

Në këtë kohë shterpë, kur të gjithë shkruajnë poezi e kemi shumë pak poetë, vështirë mund të të bie diçka e bukur në dorë. E them këtë se, shumica e shqiptarëve me këmbëngulje dëshirojnë të gjithë të bëhen poetë. E dhunojnë letrën e bardhë me parulla të thata, përshkrime të kota e patetikë “artistike” kombëtare...

Albert Habazaj: Gjenerali i Gjyshit

Mares u bë burrë ..., mbushi dy muajsh,"Dy vjeç (me të vogla)" e këndon nëna,Mrekulli e Zotit është pak t'i thuash,Ku mbushet me dritë dielli dhe hëna. Ku mbushet me frymë shpirti dhe zemra,Ku dashuria rrok të tjera hapësira,Ku pranverë me lule vishet kënga,Se nga qumësht' i bletës ka më ëmbëlsira...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora