E hene, 29.11.2021, 09:50 PM (GMT)

Search by date: 11/9/2021

Nikoleta Kovaçi: Kryeministri terrorizon policinë e vet!

Me dhimbje pashë sot punonjësit e Policisë së Shtetit te mbeshtjelle ne maske e uniformë teksa mbi fytyrat e tyne shefi i qeverise dhe njeheresh i tyne hakerrehej pa mshirë! Sigurisht qe s’prita e as nuk pres qe ndonjeni prej tyne qe gjendej ne ate salle, apo edhe jashte saj, te ngrihet e ta kundershtoje! Sepse ata jane...

Xhelal Zejneli: Veprimet destruktive të Beogradit rrezikojnë paqen në rajon

Situata në Bosnjë dhe Hercegovinë është e tensionuar. Pas kësaj krize të radhës në BH, si gjithmonë, qëndron Serbia. Që nga themelimi i saj, Republika Serbe ndjek politikë qendërikëse. Veprimet e Millorad Dodikut, i cili është në listën e zezë të ShBA-së, janë në kundërshti të plotë me Marrëveshjen e Dejtonit. Me synimin e këtij entiteti...

Kimete Berisha: Një thes me fjalë!

Albin Kurti i ka garantuar shqiptarët se me Arben Vitinë kryetar, në Prishtinë nuk do të ketë më asnjë qytetar të gjallë që s'do të jetë 'i plotë'.Të jesh i plotë, do të thotë të jesh 'i trashë'.Anipse, Hëna nuk është e trashë vetëm kur është e plotë.Sot, për herë të parë në botë u përdor shprehja 'qytetar i plotë'!...

Fritz Radovani: At Pjeter Meshkalla – Kanga e Aristotelit

Filozofia nuk ndahët nga jeta, as arësyeja nuk ndahet nga natyra.Zhénia e filozofit thellohët e etëshme ndër misteret e jetës, me fuqinë e mendjës mishnon në vehte të Vërtetën dhe të Mirën, që natyra i mban në gji. Até të Vërtete dhe até të Mirë, që çdo njeri i ndien në shpirt, por që vetëm zhéniu di të na zgjojë e të na e bajë të...

Hilmi Saraçi: Hasan Prishtina - I harruar dhe i lanun pas dore

Emri i Hasan Prishtinës është i njohur jo vetëm  në historiografinë tonë kombëtare, por edhe më gjerë. Ai (Hasan Prishtina) lartëson dhe e bënë krenar , në rend të parë qytetin e Vushtrrisë, vëndlindjen e tij e pastaj mbarë kombin shqiptar...Ai ishte fytyrë e ndritshme politike, kulturore,  patriotike dhe kombetare...

Hilmi Saraçi: Më parë e kishin rrahur mizorisht, e pastaj e kishin masakruar

Banorët e kësaj ane, të Artakollit gjatë kësaj ofanzive serbe përjetuan tmerrët dhe masakrat e papara nga dora kriminele serbe. Në këtë ofanzivë   (21dhe 22 shtator 1998), forcat policore serbe  kishin vrarë dhe masakruar shumë shqiptarë të pafajshëm dhe duarthatë. Me 23 shtator 1998, plaku Haxhi  Ahmet Krasniqi ...

Fahri Xharra: Halil Matoshi kërkonte konfederatë islamike me Turqinë

Bisedë kote , për çështje të kota ! e kisha titulluar shkrimin tim ; por ja që po duhet të zbardhim do “dëshira “ , do “ parashikime” të cilat kur janë shkruar ishte ishin guxim i madh i artikull shkruesit i cili në rolin e Zhyl Vernit e parashihte udhëtimin në qendrën e tokës. Ishte viti 1992 , një vit i rëndë politik për Kosovën dhe shqiptarët në...

Dedë Preqi: Vuçiqit t'i ndalohet edhe Kosova

Shefit të Informacionit të Millosheviqit, aktualisht presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq, t’i ndalohet jo vetëm Amerika, por edhe gjitha vendet tjera demokratike të botës, në veqanti edhe Kosova, sepse politika e tij është shumë e rrezikshme, e cila lidhet me shumëçka provokative, e një ndër ato edhe me një luftë të re...

Shefqet Dibrani: Vendlindja metaforë lirike

Më duket se Majlinda Shaqirin, si “rrëfim mitologjik”, do ta shoqërojë biografia jetësore, fati i saj, pastaj arritjet akademike dhe sukseset e shumta edhe në fushën e poezisë, do të detyrojnë secilin kritik të veprës së saj, ta nis vlerësimin duke filluar nga biografia jetësore, pasi është “Rrëfimi (më i sakt) mitologjik” për jetën e saj...

Jusuf Buxhovi: Ripushtimi jugosllav i Kosovës dhe rezistenca kombëtare

Me futjen e brigadave partizane nga Shqipëria në Kosovë, iu hap rruga brigadave partizane jugosllave  për ripushtimin e saj. Kjo u kundërshtua  nga lëvizja e Rezistencës Kombëtare Shqiptare. -  Gjatë shtatorit dhe tetorit, brigadave partizane iu bë rezistencë e fortë nga Ushtria Shqiptare si dhe...

Fahri Xharra: Josef Martinsen - Turp për ty Kosovë!

Josef Martinsen (76 vjeçar, i lindun në Stavanger të Norvegjisë) asht i diplomuem në ushtri, ku edhe ka shërbye për 17 vjet në pozita të ndryshme mbrenda dhe jashtë vendit.Në verë të vitit 1999 ai u angazhue nga NKN (NCA) dhe UNHCR për tetë muej për me koordinue nji program emergjent të quejtun...

Atdhe Geci: Shqipëri rilindjesh

Në Çamëri e gjithandej pellazgjisëtharë nuk janë shirat e bukës dheas vetëtimat e bubullimat e reve,tharë nuk janë as gurët e shkruaras e gjelbra e frutave dhe e ullirit.Në Çamëri e gjithandej Shqipërisëtharë nuk janë valët e detit,as qielli tokës, as vallëzimi i ylbereve nëkopshtet me ullinj dhe portokalle;Në  Çamëri e gjithandej Prevezës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora