E enjte, 02.12.2021, 10:47 PM (GMT)

Search by date: 10/5/2020

Nebil Çika: Krimet e komunistëve dhe “rastësia” Neritan Ceka?

Sa herë shqiptarët ndërmarrin ndonjë nismë antikomuniste shfaqet gjithnjë Neritan Ceka i cili e pengon atë te jete kjo një rastësi ?. Kështu ndodhi ne vitin 1991 kur  shqiptaret ju drejtuan bllokut komunist për te përmbysur diktatorët e gjallë ,doli ai me megafon e i drejtoi nga busti i diktatorit ië vdekur duke shmangur shansin me te...

Edison Ypi: Dobiçi

Çfarë të bësh me dobiçin që ta lënë te pragu ose në prehër, ta mbash, apo ta lësh ? Ta mbash, të vjen turp. Ta hedhësh, të vjen keq. Mbajtja apo hedhja nuk janë të vetmet alternativa. Kqyre mirë dhuratën e pakëndshme prej mishi. Nëse dobiçi që ta kanë ngecur nuk ka bile por vërrë, s'ke ç'e do, të nxjerr telashe, mos u merr me të...

Fatmire Duraku: Mos ec zbathur kurrë

Bija ime, mos ec kurrë zbathurMund të lëndohesh në ndonjë gjembAjo të shkakton dhembje. Mos shkel ku më parë është ndezur zjarrigacat do të ketë mbuluar hiri,Digjesh. Në ujit të fryrëmos noto asnjëherë...

Kadri Tarelli: Portreti i shkrimtarit Viron Kona në penën e Bashim Saliasit

Jam i vonuar që po shkruaj këtë meditim, për librin “Parnasi shikon me bisht të syrit”, me autor Bashkim Saliasi, ku edhe unë jam pjesë e tij si redaktor. E prisja, por nuk e kisha parë të botuar: Pse? “Rastësia mbret i jetës, thonë të mençurit”. Pikërisht kështu, sepse ndodhën ngjarje të pa dëshiruara...

Florim Zeqa: Politikanët e inkriminuar e infektuan edhe mërgatën!

Klasën e korruptuar politike në Kosovë është duke e mbajtur nëntoka kriminale dhe sekserët e tyre në Diasporë, përmes të cilëve e bëjnë pastrimin e parave të pista dhe zhvatjen e buxhetit të shtetit, në emër të aktiviteteve të mërgatës, duke paguar nga llogaria e shtetit të Kosovës dreka e darka...

Xhevahir Cirongu: Lotët e kujtimeve

Flladi erës seç frynte,dhe retë në qiell lotonin,pranë nënës me tufa lulete varri sot aty  i çova. I trisht ky katër tetorime dhimbje ka mbetur,i shkruar  te lotiedhe  në zemër te mua...

Ibrahim Kabili: Mund të vijë dhe Biden, mos e nënshkruaj Asociacionin zoti Hoti!

Ecuria e bisedimeve Kosovë-Serbi është futur një rrugë qorre. Kjo rrugë pa krye, të bën të lëvizësh lart, poshtë, majtas, djathtas, para e mbrapa deri te pragu dhe aty ndalesh pasi trau nuk hapet. Sërish, mërzitesh, dëshpërohesh, përpiqesh përsëri, dhe semafori ka vetëm dritë të kuqe. Kështu soset durimi...

Tahir Bezhani: Kur do pushojnë dhimbjet

Stuhitë vazhdojnë pa u ndalurNë tokën  e nemitur  në shekujÇdo ndrrim motesh, përplasje erërashNdiej meteorologjinë e ndryshimeveDo dridhje therëse trupin provokojnëPluskon jeta me  durimin e heshtur...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora