E premte, 03.12.2021, 10:03 AM (GMT)

Search by date: 10/18/2021

Frank Shkreli: Një diplomat amerikan që nuk heshti kur duhej të fliste

Ndonëse, teknikisht, jemi ende brenda 30-vjetorit të rivendosjes së marrëdhënieve midis Shteteve të Bashkuara të Amerikës (SHBA) dhe Republikës së Shqipërisë si dhe hapjes, zyrtarisht, të Ambasadës së SHBA-ve në Tiranë me 1 tetor, 1991 – nga Z. Christopher Hill, i Ngarkuar me Punë ad interim...

Florim Zeqa: Fundosja e (pa) pritur e LVV-së!

Zgjedhjet komunale të 17 Tetorit të 2021 përveqse test i lartë i demokracisë, kulturës së lartë dhe pjekurisë qytetare ishin edhe test i besueshmërisë ndaj subjekteve politike. Lumenjt (elektoratet) u kthyen sërish në shtratin e tyre, por jo edhe përrockat (nismat) që mbetën si këneta të thara!...

Ndue Ukaj: Ushtrim i neveritshëm ideologjik

Të tentosh ta justifikosh humbjen e këtyre zgjedhjeve, duke i krahasuar me zgjedhjet e 2017 është një ushtrim i neveritshëm ideologjik. Dhe një mashtrim i pastër politik.VV- ja ka pësuar humbje në këto zgjedhje dhe kjo s' mund të fshihet, ashtu siç s' mund të fshihet dielli me shoshë...

Nikoleta Kovaçi: Nji vrasje dhe biografia e viktimes si lamjeduarsh e Policise!

Gjetja e nji trupi te pajete ne ane te lumit Shkumbin, diten e djeshme, u transmetua nga Policia e Shtetit si nji statistike! Sigurisht, ne fund te vitit do ta ndihmoje kete Polici qe te hartoje raporte e grafiqe me te dhena konkrete dhe do te sherbeje si nje numer qe i nderon krahasuar me vrasjet e nje X periudhe ma pare...

Albert Zholi: Flet këngëtarja e mirënjohur Raimonda Kamberi

Ka lindur dhe është rritur në Durrës. Në moshën 6 vjeçare në Shtëpinë e Pionerit ndiqte kurset për balet, kitarë dhe kënë. Profesore Nazmije Mici e veçon si soliste dhe në festivalin  e pionierëve fiton çmim të parë në Durrës. Në Shkodër në Festivalin Kombëtar merr çmimin e dytë.  Në moshën 12 vjeçe këndon...

At Pjetër Meshkalla: Nanë, ktheju

Si shkambi n’për rrymë të shekujve,muret qendrojnë jetikengulun për rranzë thëmeleve,të Rozafës sonë kreshnike. Dhe sot, që, féja nipaveshpresët e të Parëve ndritoi,lè të shkruhet mbi ballë të mureve:“Nanës, që na vorfnoi!”...

Tahir Bezhani: Nuk ndihem mirë pas deklaratës së z. Borell

Nuk merrem me politikë, nuk i beje "hyzmet"  aspektit politik, sepse koha ka dëshmuar se politika është  e ndyte,( një art i keq), thikë me shume tehe....Kur lexova në faqet e  disa gazetave elektronike, për intervenimin e Policisë së Kosovës në disa vende-qytete të Kosovës, e mirëprita me dashamirësi, si qëllim e qëndrim të luftës kundër...

Eshref Ymeri: Gabimet në përkthim dhe pasojat e tyre

Si shkak për hedhjen në kompjuter të shënimeve në vijim, u bë përkthimi i një fjalie, të shkëputur nga reagimi i zëdhënëses së Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë, Maria Zaharova, ndaj deklaratës së Kryeministrit Rama për bashkimin e Kosovës me Shqipërinë. Reagimi i saj ishte botuar në disa portale...

Sevdail Hyseni: Çmimi

Po kërcen çmimiSi gjeli në tra,Kriza monetareKa rënë në bela! Na shtrenjtohet rrymaGazi, buka e ulliri,Të gjitha me radhëSi hallka zinxhiri! Ashtu sikur zgjatenPeri dhe tërkuza…
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora