E diele, 25.10.2020, 10:36 PM (GMT)

Search by date: 10/13/2020

Frank Shkreli: Fjala e At Gjergj Fishtës në varrimin e Avni Rustemit

Unë nuk dëshiroj t’i bashkohem debatit të ditëve të fundit se kush është hero e kush është tradhëtar dhe as vlerësimeve se kush meriton të dekorohet e kush jo, pasi për këtë vendosin entet e caktuara shtetërore, sipas ligjit, kushtetutës dhe precedenteve të mëparshëme...

Drita Rrapi: Po u prek UÇK-ja, preket atdheu im!

Këte hërë po të shkruaj nga kurbeti,nga një vend që kurrë nuk e deshta. Shumë gjatë luftova qê të  mos përfundoj këtu, por si dukët një pjesë tė bëtejës e humba Tashmë më ka mbetur vetëm shpresa më të cilên i kalojë ditët. Të qenurit këtu po e luftojë me një rivalitet téë brendshëm , por sedra ime nuk po...

Bajame Hoxha Çeliku: Avdulla Nela dhe Lefter Çapoj

Po ktheheshim nga puna në një kohë tepër të nxirë. Tërë ditën nuk pushoi shiu dhe stuhia. Të lagur deri në palcë e të tharë disa herë nga era e fortë e fushave të Myzeqesë, të bërë gjithë baltë kokë e këmbë, me lopata në krah, ecnim anës kanalit, të rreshtuar si robër që ktheheshim nga një luftë e gjatë...

Vladimir Shyti: Një shëtitje në Durrës

Ata ecnin së bashku, plaku më flokët e thinjur dhe kaçurrel, me duar delikate dhe bjondi me trajta të kulluara, me sytë blu dhe bel të ngushtë. Të dy pothuaj njëlloj të gjatë dhe njëlloj të hollë, njëri në adoleshencë, tjetri në pragun e pleqërisë. Ecnin përgjatë mureve të banesave ngritur anës kanalit të madh që...

Kozeta Zylo: Saranda, Dea dhe Joni

Saranda me flokët e kaltra si ujëvarë,Pikturon Long Island të Nju Jorkut si një bukurane e rrallë,Shemra e saj ka zbritur këtu me shkallaret e qiellta,Dhe prek mijëra zemra sa të florinjta aq dhe të diellta. Sarandën,të paktën një copëz mitologjike,Ia rrëmbeva Atdheut dhe e ngjiza në mitrën biologjike...

Luan Kalana: Amanete të Dritëro Agollit

-Këto vargje janë krijime të autori , të vëna në gojën e poetit, përshtatur si bejte popullore të trevës së Devollit. Janë shkruar vite më parë, kur Dritëroi ishe gjallë, janë kujtime dhe mbresa nga jeta e poetit, nga miqtë, shokët, kolegët, bashkëfshatarë ku lindi dhe u rrit...

Edison Ypi: Rrahja

Rrahja ishte i vetmi akt dhune për të cilin flitej hapur, dhe gjërësisht.Burgosjet, vrasjet, varjet, i fshihnin. Rrahjen jo.Grushti i rrugaçit, këpuca e oficerit, çizmja e ushtarit, shkopi i policit, këmba, dora, të gjitha "rrihnin"...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora