E enjte, 04.06.2020, 04:51 PM (GMT+1)

Search by date: 10/10/2019

Zymer Mehani: Skandal dhe turp për Komitetin Nobel

Shkrimtari austriak Peter Handke (1942), fitues i çmimit Nobel në letërsi (2019), është proserb dhe një kundërshtar i ashpër i bombardimeve të NATO-s (19990), si dhe një mbështetës i ish- kriminelit Slobodan Millosheviq. Ai i mohoi masakrat e serbëve ndaj popullatës civile të shqiptarëve të Kosovës...

Gjon Keka: Emri dhe vepra e Gjergj Kastriotit dominon në Literaturën europiane

Emri dhe vepra e Gjergj Kastriotit dominon në Literaturën europiane Nga Gjon Keka Nga gjithë literatura që kam gjetur e lexuar ,mund të them se emri dhe vepra e Gjergj Kastriotit është dominante. Ashtu sikur që shihet  bashkëngjitur edhe në këtë vepër historike (J.H,1697), ku emri i Gjergj Kastrioti...

Kalosh Çeliku: Mike pse nuk bëhesh Poezi me Ty ta kaloj Natën

Unë, Sot Mike nuk të duaShkaku, se: Ti më ke dashur.Edhe, me Mua kalove maleLiqene. Detëra. Edhe oqeane.Dhe, tek plepat, në StrugëKishë më kryqzove Natën. Unë me Ty Shkupin në gjumëE kam pushtuar. I fika dritat.Diellin e zbrita nga Çelvjollca...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora