E shtune, 26.11.2022, 07:25 PM (GMT)

Search by date: 10/1/2022

Timo Mërkuri: Amerikani që solli Odise Kote

Nëpërmjet shtëpisë Botuese “TOENA” Odise Kote solli romanin “Amerikani”, një roman  që të trondit si asnjë tjetër për nga përmbajtja, aq sa edhe të mahnit për artin me të cilin është shkruar. Është një roman tepër i veçantë, që vjen për herë të parë në letërsinë shqipe, me një subjekt të si një dhimbje shpirt, shkruar me një stil poetik me...

Kadri Tarelli: Edhe kështu është bukur!

Pak kohë më parë, Shpendi Topollaj, shkrimtar, kritik, dramaturg e publicist, më dha librin me poezi “Mitet Mashtrojë”, të autores Lindita Doda. Ballina nuk më thotë asgjë, veç një karikaturë e Perëndisë Poseidon, me hundë të zgjatur, huazuar nga figura e Pinokut gënjeshtar. Më duhej...

Dorian Koçi: Dera fisnike e Aranitëve

Arianitët qenë një familje fisnike zotërimet e së cilës shtriheshin përgjatë luginës së Shkumbinit. Në lidhje me zotërimet e Gjergj Arianitit ka versione të ndryshme.Në një burim të Muzakajve thuhej se Gjergj Arianit Komnen Topia ka qenë zot i Çermenikës, i Mokrës e i Shpatit. Një burim tjetër citon...

Kastriot Dervishi: Semani, kampi i degjenerimit njerëzor

Xhaferr Mehmeti ishte një shqiptar i Kosovës që bëri gabimin e jetës dhe erdhi në Shqipëri në kohën e regjimit komunist, internacionalist dhe antikombëtar të E.Hoxhës. përfundoi kampeve dhe burgjeve. Kur vuante dënimin në Repartin nr.319 Vlorë, i pezmatuar nga ajo që kishte hequr...

Lazër Stani: Një fakt tronditës nga jeta e Darvinit

Për një njeri si unë, që librat me poezi gjithmonë i ka mbajtur në tryezë, në çantën e shkollës, në valixhen e udhëtimit, në xhepin e rëndë të palltos, siç mban një klerik librat e shenjtë, leximi i Autobiografisë së Darëinit, e shkruar në fundin e jetës së tij, ishte diçka tronditëse...

Edison Ypi: Po a lajthi

Mu çfaq befas gjatë një muzgu vjeshtak si Magjistricat Makbethit diku mes Moglicës dhe Lozhanit.Seç po bënte mbi ca degë varur anës udhës.-Çfarë po bën në këtë yrt të shkretë vëlla faqendritur i mistereve të Gorës ?-Po a lajthi.Mornica nga koka te këmbët...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora