E premte, 03.02.2023, 02:08 PM (GMT)

Search by date: 1/7/2023

Blerim Latifi: Diçka mbi krishtlindjen ortodokse në Kosovë

Ndonëse është në kalendarin e festave të cilat respektohen nga shteti, krishtlindja ortodokse tek shqiptarët në Kosovë nuk trajtohet fare si e tillë. Përkundrazi, ajo u shërben atyre kryesisht për t’i rikthyer kujtimet e hidhura nga e kaluara.Kisha Ortodokse Serbe historikisht ka mbajtur një qëndrim...

Fritz Radovani: 555 vjet ma parë vdiq Gjergj Kastrioti

Gjergj Kastrioti – Skenderbeu asht Heroi Kombtar i perjetshem i Popullit Shqiptar. Lavdia e Epokës së Tij asht e papersëritëshme në histori!Shqiptarët nga i madhi Gjergj Kastrioti Skenderbeu, trashiguen Emnin Shqiptar, po edhe Flamurin me...

Resmi Osmani: Jerina Dushmani

-A ta ka sjell’ hera m’e pa kund varzën e Lek Dushman zadrimorit?-Jo,bre, as kam uzdajë me e pa. Por pse pvet?-Njashtu sa për t’u gjend n’llaf.-Thon se asht shum, shum  e bukur.- Heu!Ma e bukur se Mara, cuca e princit tonë Pal Dukagjinit?-Mara asht m’e bukra e Ulpianës dhe Dardanisë, Jerinës si gjendet kund shoqja as në faqe t’dheut!...

Frank Shkreli: Kujdes nga politika putiniste në Ballkan!

Një paralajmërim i para 13-viteve më parë mbi ndërhyrjet ruse në Ballkanin Perëndimor, përball krizës serioze të ditëve të fundit në veri të Kosovës dhe bllokimit të rrugëve me barrikada për 20-e sa ditë -- që analistë dhe media ia kanë faturuar ndërhyrjeve të drejtë për drejta të Moskës gjatë viteve në rajonin e Ballkanit. Rusia...

Visar Zhiti: Dhimbja e Imzot Gänswein në funeralin e Papës

Më është dhimbur dhimbja e Imzot Gänswein, Prefekt i Vatikanit, por më shumë Sekretari i Papës së Nderit, Bendedikti XVI.Më është dhimbur dhimbja e tij, njerëzisht vuaj, - tha ai, - por si prift jam i lumtur, Papa Ratzinger shkoi te Zoti ashtu siç dëshiroi…

Florim Zeqa: Në shërbim të bashkatdhetarëve!

Të nderuar bashkëpunëtor medial, miq vizuel dhe virtual, aktivist dhe veprimtar, qytetar të vendit dhe bashkatdhetarë, edhe përgjatë këtij viti do ta vazhdojmë rrugëtimin e përbashkët për mirëqenjen tonë dhe për një përspektivë të mirë dhe të shëndoshë në trojet tona etnike...

Atdhe Geci: Trepça Dardane

Në Trepçë është  palca e Kosovësqenia që t´ardhmen ma përcaktonle të çmendet tigri i luftës  e  luftaTrepça dardane, Ilirinë s´e mohon. Në të dielat e arit dhe të argjendit,në të hënat e shiut dhe t´metaleveu vetëlindë  zinku, plumbi dhe aridhe kristalet me florire të Trepçës...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora