E marte, 26.01.2021, 10:07 PM (GMT)

Search by date: 1/2/2021

Adil Fetahu: Roman kriminalistik origjinal

Ibrahim Kadriu: “Vdekja e Anilës” - Titulli i këtij vështrimi për romanin “Vdekja e Anilës” nuk është i rastësishëm dhe pa qëllim. Sepse në letërsinë shqipe në të Dardanisë (Kosovës), romane origjinale të zhanrit të kriminalistikës  janë të paktë, sado që raste të krimeve dhe tema për romane të tilla ka pasur me shumicë...

Xhemal Ahmeti: "Gërrnaçat" dhe ''Shkërdhatat''

Në fillim të vitet e 90-ta, aq shpejtë më binte të jem prezent i kësaj skene në Tiranë: «shkërdhatat koçovare», «kinezët» dhe sapo i përballeshin sytë me të mitë thonin «ju të Maqedonisë jeni ndryshe». Aspak nuk më ngushëllonte, ngase unë apriori ndihesha brenda nofkës; habitusi im është më shumë Kosovë se i shumëkujt që ka ...

Dedë Preqi: 2020-ta, çaloi, apo kaloi ço e rrëzo

Kosova këtë vit e kaloi « ço e rrëzo » siq thotë një fjalë popullore, apo pakëz më ndryshe, këtë vit Kosova e kaloi me një ngërç të thellë politik e qeveritar, por edhe me një përballje të pa pritur me pandeminë e Covidit 19-të, duke na vënë në një sprovë shumë serioze.Populli i Kosovës, sa ka qenë në një presion të vazhdueshëm nga...

Kalosh Çeliku: Takime nën Rrap

Gjithë vitin 2020, u ballafaquam me “armikun e padukshëm” (Covid -19 politik). Masa Qeveritare. Karantinë. Orë policore, me ditë e netë në shtëpi: “Lani duart me sapun”! Edhe, me “Gruan besnike, rrini dy metra Larg! Mos dilni në rrugë pa maska! Lirisht, dilni në verandë, dhe këndoni këngë...

Bajram. R. Preteni: Dom Pashk Dani është dhe mbetët në zemrat e mitrovicasve

Sipas njohurive qe kam,  dom Pashku ishte kleriku katolik shqiptar i tretë qe ka sherbyer në Mitrovicë,  me të cilin pata nderin të njohtohem në muajt e parë të ardhjes së tij në qytetin tonë. Shoqërimi ynë,  vazhdoi gjatë gjithë kohës sa sherbeu në Mitrovicë,  e qe natyrisht vazhdon,  pothuajse me të njejtin intensitet edhe pas...

Hazir Mehmeti: Lamtumirë vëlla i dashur Dr. Safet Idrizi

Lajmi i ndarjes prej nesh i kushëririt  Dr. Safet Idrizit dridhi shpirtra gjithandej vendit. Ringjalli tek ne madhështinë e veprës së tij që nga fëmijëria gjerë në ditën e sotme kur iku nga kjo jetë. Qysh si fëmijë me inteligjencën e tij ndrite fushën e fshatit tonë të varfër ku ai dilte të luante me kalamajtë moshatarë...

Blerim Rrecaj: Përpjekje dhe përjetime nëpër jehonën e luftës çlirimtare

Po ia nisim të flasim, të themi diç për dy romanet e Mehdi Mulajt: "Gjenerali dhe ushtari pa pushkë" e "Topi". Të dy bazuar në ngjarje të vërteta, të (për)jetuara nga vetë autori dhe kthyer në sukses në artin e të shkruarit. Me sinqeritet e saktësi.Po fillojmë me veprën e parë, e cila përqendrohet në dy ...

Bardhyl Maliqi: Si u shkruan dy librat për krijimtarinë e Mexhid Mehmetit

Intervistë me fëmijët e mi. Vajza e ka njohur Mexhidin në mars të vitit 2012 në festivalin e Sarajevës, djali në verën e vitit 2018 te “Mrizi i Zanave” kur ishte student. Kjo ishte arsyeja e interesimit të tyre për këta dy libra.O ba - Pse tek shkrimi përgjithësues për vitin tuaj letrar të publikuar dje nuk shkrove edhe për atë se si...

Fatmir Halimi: Roman me vlera të larta artistike

Shkrimtari Ismail Aliu brenda një kohe shumë të shkurtër para lexuesve po paraqitet edhe me romanin e tij të tretë “Fletët e një ditari”. Romani ka vlera të larta ideore e stilistike, pasi që autori ka përdorë një gjuhë të rrjedhshme, të kuptueshme për të gjitha shtresat, me një stil të pasur leksikor e semantikë të fuqishme...

Sevdail Hyseni: Festa e Vitit të Ri!

Gjatë natës së fundvititE zbutëm pak mërzinë,Me gazmendet në shtëpiSi të ishim n’karantinë! I stolisëm rrugë e shesheDuke derdh paranë publike,Por s’i gëzuam ato vleraPër shkak frikës pandemike! E mallkuam vitin plakQë mos kthehet kurrë n’jetë...

Jusuf Buxhovi: Konferenca e Bujanit dhe rezoluta ideologjike për vetëvendosje

Konferenca e Bujanit, e mbajtur më 31 dhjetor 1943 e deri me 2 janar 1944, paraqet një ngjarje të rëndësishme nga lufta antifashiste nacional-çlirimtare, në të cilën u konfirmua e drejta e shqiptarëve për vetëvendosje dhe për bashkim me Shqipërinë, por mbi konceptin ideologjik të imponuar nga komunistët shqiptarë dhe ata jugosllavë...

Atdhe Geci: Nusja ime Çamëri

Pellazgji, gjaku im në tokë, në det efshatra, zemër e tokës së ardh, shtrirjajonë gjeografike. E vlerë sa gjuha dhegjaku ynë, e shtrirë në tre kontinentetë tëra shkronjat mbajnë emrin tëndADN e shqipes së lashtë pellazgjiketë Alfabetit Pellazg me 54 shkronjaalfabetin e krijuar nga e folmja shqip...

Rexhep Shahu: Punë të mbarë profesor Shefqet Hoxha

Në dhjetor 2020 profesor Shefqet Hoxha ka tashmë të botuara 10 vepra të tij të trashëgimisë. Jo vetëm Baladat dhe Prozën, por tashmë për të interesuarit janë në qarkullim Epika Historike, Lirika Popullore dhe Eposi i Kreshnikëve. Gjithsej 10 libra të rrallë, një pasuri e jashtëzakonshme për kujtesën kombëtare, dëshmi të pazhbëshme...

Përparim Hysi: Palltua e ngrohtë e Dhimitër Ninit!

E sjell këtë tregim si një pikë referimi,për dy arsye. Së pari, për të kujtuar mikun tim aq të çmuar, të ndjerin DURO MUSTAFAI ( më 22 dhjetor mbush vitin që është ndarë nga jeta), por edhe për të evokuar dhe për të sjellë për lexuesin atë miqësi aq të ngrohtë që na ka shoqëruar tërë jetës. E amplifikoj këtë miqësi...

Luan Kalana: Histori Dashurie

Ne vogli kish pare ender per vitin e RiKur te ritej,Hena do ti dhuronte “Dashuri”Djali e kish trashegimi nga te paret,ia dinte te gjitha sekretet e Henes,dinte t’i  fliste me fjalet e dashurisia kish mesuar gjuhen,si ajo e Nenes.dhe huqet ,merrit,te gjithe te fshehtat,kur fshihej pas reve,rinte e pergjonte..

Astrit Lulushi: Brez i heshtur

“..Jemi mësuar. Çdo gjë është e jona...”, shkruan Agron F. Çorati në romanin “Në kërkim të vetvetes”. Mesazhi është i qartë: Çdo gjë që bëjmë ndikon mbi vetë ne - çdo hap, çdo veprim, çdo sjellje - prandaj mësohemi të durojmë edhe diktaturën më mizore dhe të mos shkëputemi lehtë prej saj...

Lekë Mrijaj: Marjan N. Sopi - Binça

Këtyre ditëve doli nga botimi libri më i ri (monografi), i shumëpritur, i shkrimtarit dhe studiuesit Marjan N. SOPI  me titull:BINÇA-NJË LASHTËSI ILIRE-ARBËRORE-SHQIPTARENe këtu në vazhdim ju sjellim recensën e historianit tonë të mirënjohur Prof. Dr. Jahja DRANÇOLLI si dhe parathënien...

Albert Zholi: Flet këngëtarja e mirënjohur, Liliana Kondakçi

Para disa ditësh  dhe pse Pandemia ka kufizuar lëvizjet është realizuar dhe filmuar nën drejtimin e Gjergj Lekës “Festa e Këngës Shqiptare”. Kjo Festë mblodhi rreth vetes këngëtarët e vjetër që kanë kënduar “live” për vite të tëra dhe që sot kërkohen nga publiku i gjerë. Kjo Festë u zhvillua që dhe brezi i ri të mësojë...

Bardhyl Mahmuti - Eskadronët e vdekjes

Në “Eskadronët e vdekjes” autori gërsheton teknikën e romanit historik dhe kronikës si gjini letrare, të cilat i mundësuan t’i ofrojë lexuesit një pjesë të tragjedisë njerëzore që përjetuan shqiptarët gjatë zbatimit të politikës së gjenocidit të shtetit serb në Kosovë...

Jusuf Zenunaj: Për ditë të pavarësisë

As në Ditën e Njëzetetetës,luftëtarit të lirisënuk i janë ndërruar valët e jetës! Dhjetë vjet me radhëdiell e acar,prej rruge në rrugë për një kordhe bukë. Fati e çon shpeshnê lagje a në sheshbashkëluftarit t'i qeshëpa menduar...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora