E premte, 10.07.2020, 01:11 PM (GMT+1)

Search by date: 1/1/2020

Alfred Papuçiu: Ismail Kadare - një gjeni krijues i artit ndërkombëtar

Më 1 janar 2020, presidenti i Francës, Makron i dha shkrimtarit tonë, Ismail Kadaré, titullin më të lartë shtetëror “Oficer i Madh i Legjionit te Nderit”.  Ky titull është krijuar në 19 maj 1802 nga Napolon Bonaparti. Ky titull u jepet figurave më të shquara të Francës por dhe të botës. Eshtë një nder i madh që i bëhet një biri të Kombit shqiptar...

Dorian Koçi: Kadare oficer i Legjionit të Nderit

Ky vit filloi mbarë për kulturën shqiptare. Shkrimtari ynë, Ismail Kadare, nderohet me dekoratën më të lartë të shtetit francez “Legjioni i Nderit”. Studimet mbi tranzicionin dhe ndryshimet politike që përfshinë Europën Juglindore në kapërcyellin e viteve ’90 janë fokusuar kryesisht në vektorët politikë dhe ekonomikë...

Xhelal Zejneli: Doruntina dhe zvarritja e formimit të qeverisë

Nga dita e zgjedhjeve të mbajtura në Kosovë kanë kaluar rreth tre muaj. Që atëherë, qeveria ende nuk është formuar. Rezultatet e zgjedhjeve, në një pjesë të shoqërisë u pritën me entuziazëm. Zvarritja e formimit të qeverisë duket sikur e ka zbehur entuziazmin. Arsyetimet për prolongimin e formimit...

Fritz Radovani: 100 vjet - sa sot kurr!

E Verteta asht vetem një! Kujt nuk i pelqen të vazhdojnë me pertypë rrêna!Në 1999, ishte e para herë që kam ndigjue në Tiranë, nga Prof. Valentina Duka kumtesen “Roli i Klerit Katolik Shqiptar në Konferencën e Paqës në Paris, 1919 – 1920”, ku tha troç: “Fillimisht Turhan Pasha, me cilësinë e Kryeministrit Shqipta...

Dedë Preqi: Kërcënimet ndaj shtetit

Në konstituimin e Kuvendit të Kosovës, që në fillim vërehen aktet e veqanta me elemente dhe gjeste  arrogante që vijnë nga deputetja e AAK-, dhe deputetja e PDK-ja, me vendosjen e flamujve kombëtar, në tavolinat e LVV. Një skenë e tillë e parapërgaditur nga grupi i  PANI-t, me një shkas të caktuar për të provokuar...

Fatmir Halimi: Lasgushi - Poeti i parë i letërsisë moderne shqipe

Llazar Gusho u lind në Pogradec, më 27 dhjetor të vitit 1899. Ka vdekur në Tiranë, më  12 nëntor 1987. Në letërsinë shqipe është  i njohur nën pseudonimin Lasgush Poradeci, qe poet, shkrimtar e përkthyes shqiptar. Pseudonimi letrar me të cilin njihet vjen nga rrudhja e emrit të tij përfshi atësinë...

Alfred Papuçiu: Piktori i merituar Agim Faja, Shqipëria dhe Kosova

Puna e palodhur është ligji i artit dhe i jetës, kurse arti është riprodhim krijues i realitetit. Për këtë arsye, artistët , poetët e piktorët e vërtetë nuk presin as porosi, as porositës ; ata krijojnë sot, nesër dhe gjithnjë. Këtu e ka burimin zakoni për punë, lufta e vazhdueshme me vështirësitë, mbi bazat e të cilave lulëzon...

Nikë Gashaj: Doli numëri i ri i revistës Malësia

Doli nga botimi numri 14 i revistës për kulturë, shkencë dhe çështje shoqërore Malësia, në Podgoricë, Mali i Zi, i cili në mënyrë tematike i  kushtohet poetit tonë kombëtar, At Gjergj Fishtës, me rastin e 148–vjetorit të lindjes së tij. Në këtë numër kanë bashkëpunuar autorë nga Shqipëria, Kosova, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Brukseli...

Nexhat Halimi: Puthja në orën 24

Frymëmarrjet e jetës e të punës, të fundit në  një motmot e  ato, të parat në Vitin e Ri, në qytetin e xehetarëve “Trepça”afrohen te ura e imagjinuar, afrohen të mëdha – me përjetime të premtimit për gjëra të reja, me ylber të gëzimit, me ëndrra të veçanta, me lumturi të rrallë, brenda vetes dhe jashtë vetes. Afrohen te ura e imagjinuar...

Sevdail Hyseni: Fundviti festiv!

Viti në ikje, mos u ktheftë më kurrë,Po si s'na lë, t'i bëjmë bashkë dy gurë! Dita me përçarje, nata n' hasmëri,Çmenduria jonë, nuk paska kufi! S'na pret sëpata, njëherë në një vend,Sillemi të shthurur, ashtu si pa mend!...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora